Svi radnici koji su bili zarobljeni u rudniku 17 dana su spaseni i izvučeni na bezbedno.
Četrdeset jedan radnik je spasen iz tunela u državi Utarakand nakon što su bili zarobljeni unutra 17 dana. Bezbjedni su i oporavljaju se u bolnici. Na snimku objavljenom u medijima, vidi se kako jedu na bolničkim krevetima i izgleda da su dobro raspoloženi, prenosi BBC.
Radnici su ostali zarobljeni unutar tunela 12. novembra nakon što se dio urušio usljed klizišta. Oni su oslobođeni u utorak uveče nakon ogromne spasilačke operacije koja je savladala mnoge prepreke. Postojao je osećaj nacionalnog olakšanja nakon što su spasioci izvukli posljednjeg od 41 muškarca iz tunela u mraku.
Izvučeni su na nosilima kroz cev od 90 cm koja je bila ubačena kroz zid od krhotina koji ih je blokirao. Ovaj srećan kraj došao je nakon dana ispunjenog iščekivanjem, pošto su vlasti objavile da je došlo do prodora u spasilačkim operacijama. Video snimci radnika koji izlaze iz tunela kruže mrežama - smiju se, mašu i rukuju se sa prisutnima na mjestu događaja.
I među njihovim kolegama i članovima porodice vladalo je veselje. Čauhari Lal, koji je fotografisan kako ljubi svog sina Mandžita - jednog od zarobljenih radnika - rekao je za BBC da je srećan i da mu je laknulo što vidi sina. "Već sam izgubio jednog sina u nesreći na gradilištu.Nisam mogao da podnesem da izgubim drugog", rekao je on.
U međuvremenu, radnici su i medijima govorili o svojim iskustvima. Jedan od njih je sa ANI-jem podelio video koji je snimio na svojim kolegama u Zdravstvenom centru zajednice Chinialisaur, gde su odvedeni na lekarske preglede. Na snimku se vide radnici kako sjede na svojim krevetima i provjeravaju svoje mobilne telefone, jedu, piju čaj i slikaju selfije. Satia Dev, koji je bio među zarobljenim muškarcima, rekao je za list Tajms of Indija da je unutar tunela bilo "klaustrofobično" i da je bilo olakšanje izaći.
Drugi radnik, Čamra Oraon, rekao je za list Indijan Ekspres da je bilo trenutaka kada se osećao nemirno unutar tunela i pitao se kada će ga izvući. "Ali nikada nisam gubio nadu", rekao je on i dodao da je vrijeme provodio igrajući igrice na svom mobilnom telefonu, koji bi punio pomoću prenosivih punjača koje su spasioci ubacili kroz cijev. Ekolozi i stanovnici krivili su brzu izgradnju, uključujući projekat Čar Dam, za sleganje zemljišta u regionu, rekavši da je to uticalo na urušavanje tunela.
(MONDO/J.D.)