Osamdeset godina nakon Drugog svjetskog rata, Holandija otvara svoj prvi muzej Holokausta u nadi da će podići svijest u vrijeme kada je rat u Gazi podstakao antisemitizam.
Prugaste uniforme iz Aušvica, dugmad sa odjeće skinute po dolasku u logor smrti Sobibor, potresna pisma i fotografije - u Muzeju je izloženo 2.500 predmeta, od kojih mnogi nikada ranije nisu viđeni u javnosti.
Prije rata i nacističke okupacije, Holandija je bila dom živahne jevrejske zajednice od oko 140.000 ljudi, koji su uglavnom bili koncentrisani u Amsterdamu.
Procjenjuje se da je tokom Holokausta ubijeno 75 odsto tih ljudi, odnosno 102.000, prenio je AFP.
Zgrada u kojoj se nalazi Muzej, nekadašnji vrtić u istorijskoj jevrejskoj četvrti u centru Amsterdama, sama je imala ključnu ulogu u istoriji Holokausta u Holandiji.
Preko puta se nalazi pozorište u koje su jevrejske porodice odvođene da čekaju deportaciju u logore smrti. Djeca su odvajana i odvođena u vrtić na deportaciju.
Holandski pokret otpora prokrijumčario je oko 600 djece, često u kutijama ili korpama pred nosom nacističkih čuvara, i prebacio ih na sigurno.
Posjetioci mogu da prošetaju kroz "hodnik za bjekstvo" kojim su djeca odvedena, većina da više nikada ne vidi svoju porodicu ili prijatelje.
Srna