Velika Britanija, Sjedinjene Države i Australija razmatraju saradnju sa Japanom na projektima naprednih sposobnosti kroz njihov bezbjednosni pakt AUKUS, objavile su danas tri zemlje u zajedničkom saopštenju.
Američki predsjednik Džozef Bajden i japanski premijer Fumio Kišida vjerovatno će dodatno razgovarati o ovoj temi na sastanku u Vašingtonu u srijedu, 10. aprila.
Izvor upoznat sa razgovorima rekao je da je AUKUS, osnovan 2021. godine, dio napora da se suzbije sve veća moć Kine u indo-pacifičkom regionu.
Prvi stub AUKUS-a dizajniran je za isporuku jurišnih podmornica na nuklearni pogon u Australiju, a u saopštenju se ne predlaže da Japan bude uključen u ovaj dio pakta.
Drugi stub usmjeren je na pružanje naprednih mogućnosti i dijeljenje tehnologija u više područja, što uključuje kvantno računarstvo, vještačku inteligenciju i kibernetičku tehnologiju.
"S obzirom na snagu Japana i njegova bliska bilateralna odbrambena partnerstva sa sve tri zemlje, razmatramo saradnju sa Japanom na projektima naprednih sposobnosti AUKUS-a", navodi se u saopštenju koje je objavila britanska Vlada.
Članovi AUKUS-a su već dugo bili jasni u namjeri da uključe i druge zemlje u drugi stub, kao i da će pritom uzeti u obzir činjenice kao što su tehnološke inovacije, finansiranje, industrijska snaga, sposobnost odgovarajuće zaštite osjetljivih podataka i informacija, te uticaj na unapređenje mira i stabilnosti u indo-pacifičkom regionu.
Kina je ocijenila da je AUKUS opasan i upozorila da bi taj pakt mogao podstaći regionalnu trku u naoružanju.
Iz japanske Vlade ranije saopšteno da još ništa još odlučeno u vezi sa saradnjom sa AUKUS-om.
(Srna/MONDO)