• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Drže li Francuzi budućnost Evrope u rukama?

Autor Dušan Volaš

U nedjelju se u Francuskoj odlučuje o budućnosti Evrope.

 Drže li Francuzi budućnost Evrope u rukama? Izvor: YouTube/Emmanuel Macron/Screenshot

U Francuskoj se u nedjelju održava prvi krug vanrednih parlamentarnih izbora, čije je raspisivanje podjednako uzdrmalo evropski politički i ekonomski establišment. Svaka od 577 izbornih jedinica daće po jednog poslanika, a uslov da on bude izabran u prvom krugu je da dobije više od 50 odsto glasova, s tim da je to najmanje 25 odsto od ukupnog broja birača u toj izbornoj jedinici, što se gotovo nikad ne dešava.

Prema francuskom izbornom zakonu, koji je jedinstven u demokratskom svetu, u drugi krug ne idu samo dva kandidata sa najvećim brojem glasova, već svi koji su dobili podršku najmanje 12,5 odsto birača u prvom krugu.

U ovom sistemu izlaznost je veoma važna, a očekuje se da će odziv biti dosta veći nego prije dvije godine, kada je glasalo nešto manje od 50 odsto birača. To znači da će kandidatima biti olakšan ulazak u drugi krug, pa će 7. jula gotovo sigurno biti mnogo više trostrukih nadmetanja nego inače.

Prema rezultatima posljednjih anketa od 27. juna, Nacionalno okupljanje Marin Le Pen i njegovi saveznici iz rascepkanog desnog centra trebalo bi da dobiju oko 36 odsto glasova, ljevičarska koalicija Novi narodni front 29, a Makronovi liberali oko 21 odsto glasova.

Partiji Marin Le Pen potrebno je najmanje 289 mandata da bi krajnja desnica prvi put od osnivanja Pete republike 1958. godine imala većinu u francuskom parlamentu. Na osnovu anketa, Nacionalno okupljanje moglo bi da dobije između 220 i 260 mandata, što je ogroman skok u odnosu na sadašnjih 88.

Le Pen je već postigla dogovor sa liderom Republikanske partije Erikom Siotijem da se ne takmiče jedni protiv drugih u određenim izbornim jedinicama, ali bi joj trebalo još poslanika iz Rekonkviste, koja je takođe na krajnjoj desnici, ali je njen lider neprijateljski nastrojen prema Le Pen.

Makronova koalicija uključuje njegovu stranku Renesansu, centristički Modem i partiju desnog centra Horizonti. Oni trenutno imaju 250 poslanika, ali se suočavaju sa epskim gubicima, jer im se predviđa manje od 110 mandata u budućem savezu.

Ljevičarski Novi narodni front bi, prema posljednjim projekcijama, trebalo da dobije između 180 i 210 mandata, što je daleko od 289 neophodnih za većinu.

 (Fonet/MONDO)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE