• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mađarska "šatl diplomatija" donosi mirovni sporazum? Nakon Kijeva i Moskve Viktor Orban otputovao u Peking

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Mađarski premijer Viktor Orban otputovao je u posjetu Kini, javili su danas mađarski mediji.

 Srn2024-4-4_1919975_0.jpg Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

"Nakon Kijeva, Moskve i Azerbejdžana, prema našim informacijama, Orban je na putu ka Kini. Koliko nam je poznato, on će stići u Kinu u ranim jutarnjim časovima", navodi mađarski portal "444".

Orban je krajem sedmice boravio u Moskvi, gdje se sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a prije toga je posjetio Kijev i razgovarao sa Volodimirom Zelenskim.

Dvojica lidera su, između ostalog, razgovarala o krizi u Ukrajini.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto najavio je sljedeće sedmice, kako je rekao "mirne korake", nove mirovne sastanke premijera Viktora Orbana.

"Sada svi mogu biti uvjereni da će narednih šest meseci biti misija mira koja će konačno donijeti mir u našem regionu", rekao je Sijarto, bez više detalja.

"Napadi nas ne odvraćaju niti sramote, misija mira se nastavlja i čak postaje jača, pa molim evropske političare koji podržavaju rat da vežu pojaseve i prate novosti sljedeće nedjelje“, preporučio je šef mađarske diplomatije.

Viktor Orban je izjavio da će od 8. jula nastaviti napore za rješavanje rusko-ukrajinskog rata u svojevrsnom pokušaju primjene "šatl" diplomatije nakon što je njegova zemlja preuzela predsjedavanje Evropskom unijom 1. jula

U diplomatiji i međunarodnim odnosima, šatl ili posrednička diplomatija je kada spoljašnja strana (država) služe kao posrednik između (ili među) učesnika u sporu, bez neposrednog kontakta između onih koji su u sukobu (u ovom slučaju Ukrajina i Rusija).

Prvobitno, proces podrazumijeva uzastopno putovanje ("shuttling") posrednika, od predstavnika jedne strane, do druge.

Termin je prvi put primijenjen kako bi opisao napore američkog državnog sekretara Henrija Kisindžera, koji je olakšao prestanak neprijateljstava nakon Jomkipurskog rata. U primjer šatl diplomatije svrstavaju se i aktivnosti Ričarda Holbruka na stvaranju preduslova za Dejtonski mirovni sporazum.

Podsjećamo, Viktor Orban i mađarsko rukovodstvo od početka ruske invazije imaju drugačiji stav spram sukoba u Ukrajini nego druge zemlje članice NATO-a. Za momentalni prekid vatre i mirovne pregovore, osim Mađarske, zalažu se Kina, Turska i još neke zemlje van zapadnog bloka predvođenog Vašingtonom.

Istovremeno dok je Orban pregovarao u Kijevu i Moskvi pojavile su se nepotvrđene glasine da su izaslanici ruskog predsjednika Vladimira Putina u SAD predstavili nove principe za postizanje sporazuma sa Kijevom.

(MONDO/Ž.S.)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE