Nivo bezbednosti Čarli se definiše kao "dogodio se incident ili su primljeni obavještajni podaci koji ukazuju na to da je vrlo vjerovatan neki oblik terorističke akcije protiv NATO organizacije ili osoblja".
Vazdušna baza NATO u njemačkom gradu Gajlenkirhenu ostala je u petak u stanju visoke pripravnosti, rekao je portparol, nakon što je nivo pripravnosti podignut preko noći "na osnovu obavještajnih podataka koji ukazuju na potencijalnu prijetnju".
"Još smo u Čarliju", rekao je portparol baze Rojtersu, misleći na drugi po visini od četiri stepena pripravnosti. Nivo bezbjednosti Čarli se definiše kao "dogodio se incident ili su primljeni obavještajni podaci koji ukazuju na to da je vrlo vjerovatan neki oblik terorističke akcije protiv NATO organizacije ili osoblja".
Portparol je rekao da baza, u kojoj se nalazi NATO flota osmatračkih aviona AVACS, radi sa minimalnim brojem osoblja kao mjera predostrožnosti, dok se operacije nastavljaju po planu. On je dodao da to nije povezano sa prošlonedeljnim incidentom kada je nakratko podignut nivo bezbjednosti u bazi dok je vojna baza u obližnjem Kelnu istraživala sumnjivu sabotažu vodosnabdijevanja.
Istog dana, baza u Gajlenkirhenu je takođe prijavila pokušaj upada na imovinu, što je dovelo do potpunog čišćenja prostorija. U vezi sa sumnjom na sabotažu u bazi u Kelnu, kasnije je sve razjasnila njemačka vojska, navodeći da su rezultati ispitivanja pokazali da voda iz česme nije kontaminirana.
NATO je u prošlosti upozoravao na kampanju neprijateljskih aktivnosti koju je organizovala Rusija, uključujući sabotaže i sajber napade. Rusija redovno optužuje NATO da ugrožava njenu bezbjednost. U junu je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao da zapadna vojna alijansa vidi obrazac koji se razvija i da su nedavni napadi rezultat sve aktivnije ruske obavještajne službe.
Nekoliko incidenata na teritoriji članica NATO analitičari su posljednjih godina tretirali kao sumnjive, među kojima je i prekid vitalnog podmorskog kabla koji povezuje Svalbard sa Norveškom 2022. godine.