• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaplijenjeno 22 hiljade tona nekvalitetnih proizvoda: Europol razbio kriminalne mreže za falsifikovanje hrane i pića

Autor Dušan Volaš

Ovogodišnja evropska policijska akcija "Opson" protiv falsifikovane i nekvalitetne hrane i pića rezultirala je zapljenom 22 hiljade tona hrane i oko 850 hiljada litara pića, uglavnom alkoholnih, u 29 zemalja.

 Europol razbio kriminalne mreže za falsifikovanje hrane i pića Izvor: EUROPOL

Evropol je saopštio da je u okviru akcije "Opson" razbijeno 11 kriminalnih mreža koje su se bavile proizvodnjom i prodajom falsifikovane i nekvalitetne hrane i pića. Zaplijenjeno je 22 hiljade tona hrane i 850 hiljada litara pića, procijenjene vrednosti 91 milion evra. Među zaplijenjenom robom su bile istekle namirnice, falsifikovano maslinovo ulje i vina sa zaštićenim geografskim poreklom.

Procijenjena vrijednost zaplijenjene robe iznosi 91 milion evra, sa posebnim fokusom na prodaju istekle hrane, falsifikovanog maslinovog ulja i vina sa zaštićenim geografskim porijeklom (PDO). To predstavlja značajno povećanje u odnosu na prošlogodišnju operaciju, koja je rezultirala zapljenom 8 hiljada tona nezakonite hrane i pića u vrijednosti od 30 miliona evra u 25 zemalja.

Operacija, koja se sada održava trinaesti put, takođe je rezultirala razbijanjem 11 kriminalnih mreža, sa 104 hapšenja, prema Europol-u, koji je pomagao u koordinaciji akcije. Jedna od značajnih istraga sprovedenih ove godine odnosila se na falsifikovanje premijum vina koji je razbijen u Italiji.

Europol je istakao nekoliko uspjeha operacije Opson, uključujući akciju španske i italijanske policije usmjerenu na vlasnike jedne kompanije za konzerviranje u La Riohi, Španija, koji su optuženi za pravljenje konzerviranih proizvoda od tune sa mesom nižeg kvaliteta nego što je naznačeno na etiketi. Oni su takođe koristili suncokretovo ulje ili pomace označeno kao maslinovo ulje u proizvodima, što im je omogućilo da ih prodaju po mnogo nižim cijenama od konkurencije.

U Valensiji je istraživan proizvodnja kompanije za kiseljenje zbog prodaje proizvoda koji nisu pogodni za konzumaciju zbog dodavanja nezakonitih boja i konzervansa, dok je jedna italijanska akcija otkrila široko rasprostranjeno falsifikovanje niskokvalitetnog ulja koje se prodavalo kao ekstra djevičansko maslinovo ulje.

U ovoj poslednjoj akciji, italijanska policija je pretresla razna mjesta, kao što su skladišta, i zaplijenila tone "masnih supstanci sadržanih u plastičnim kadama i limenkama", kao i stotine litara hlorofila koji se koristi za njihovo falsifikovanje. Falsifikatori dodaju hlorofil i druge supstance kao što je beta-karoten u biljna ulja kako bi imitirali boju ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Da li naša inspekcija kontroliše ta tzv. Ekstra maslinova ulja jer kod nas u pojedinim marketinga cijena ide i do 40KM

MONDO REPORTAŽE