• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Okupili se posljednji preživjeli logoraši: Obilježeno 80 godina od oslobađanja Aušvica

Prošlo je 80 godina od oslobađanja najozloglašenijeg logora, Aušvica.

 Obilježeno 80 godina od oslobađanja Aušvica Izvor: Profimedia

Aušvic-Birkenau bio je najveći njemački logor za istrebljenje tokom nacističke ere, gdje je ubijeno najmanje 1,1 milion ljudi. Logor je oslobođen 27. januara 1945. godine, tačno prije 80 godina.

Podsjećanje svijeta na nezamislive zločine koje je čovjek učinio drugim ljudima, nacistička Njemačka prije svega Židovima, ali i Romima, homoseksualcima, nije prošlo bez kontroverze.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, povodom osamdesete godišnjice oslobađanja nacističkog logora Aušvic, rekao je da svijet mora da se ujedini protiv zla, misleći pritom prije svega na Rusiju i njenu agresiju koja je izazvala teška stradanja u njegovoj zemlji.

Izvor: Dominika Zarzycka / Zuma Press/

Vladimir Putin, predsjednik Rusije, nasljednice Sovjetskog Saveza čija je vojska 27. januara 1945. godine oslobodila jednu od najstrašnijih fabrika smrti u istoriji ljudskog roda, logor u Aušvicu, tim je povodom "pohvalio sovjetske vojnike za okončanje 'totalnog zla' Aušvica".

Izvor: Aaron Chown / AFP / Profimedia

"Ljudi vjeruju da ako obilježavaju, onda se te stvari neće dogoditi. Događa se svaki dan, možda ne sa Jevrejima, već s nekim drugim etničkim grupama... nikada nije bilo toliko okrutnosti na svijetu", poručuje Agnes Darvas, Jevrej iz Mađarske koja je igrom slučaja preživjela logor smrti.

Sve je manje preživjelih od ovog zla i zato je jučerašnji skup bio dobro osmišljen, okupljeni političari su, kako prenosi Rojters iz tabora, saslušali preživjele kojih je sve manje i zato je važno snimiti i zapamtiti njihove opise nezamislivog zla da se mogu ponoviti kada ih više ne bude bilo. Među političarima su bili šef srpske diplomatije Marko Đurić, hrvatski premijer Andrej Plenković, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, njemački kancelar Olaf Šolc, kralj Čarls III, francuski predsjednik Emanuel Makron. SAD su poslale Stiva Vitkofa, specijalnog izaslanika za Bliski istok. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu nije došao iako mu je Poljska garantovala imunitet od krivičnog gonjenja Međunarodnog krivičnog suda. Izraelsku delegaciju predvodio je ministar obrazovanja Joav Kiš.

Izvor: Gabrielle CEZARD / Sipa Press / Profimedia

Cvijanovićeva priložila svijeću za žrtve Holokausta: Pamtimo sve stradale 

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović priložila je svijeću za žrtve Holokausta koje su stradale u nacističkom logoru Aušvic-Birkenau u Osvjenćimu, tokom komemoracije povodom 80. godišnjice oslobađanja tog zloglasnog logora.

Svijeće su priložili šefovi delegacija 55 zemalja, među kojima je i ministar inostranih poslova Srbije Marko Đurić.

"Pamtimo žrtve logora Aušvic, pamtimo sve stradale tokom Holokausta", istakla je Cvijanović.

Poljska vodi računa da sačuva uspomenu

Poljski predsjednik Andžej Duda - nacistički logor se nalazi na teritoriji današnje Poljske, grad se zove Osvjenćim - rekao je, poslije polaganja vijenaca i paljenja svijeća sa preživjelima, da su "Poljaci čuvari sjećanja. Vodimo računa da se to održi, da se takva katastrofa čovječanstva, tako strašni zločini nezabilježeni u ljudskoj istoriji, ne ponovi".

Pedesetak preživjelih ispred zida smrti kod Bloka 11 u Aušvicu, sa prugastim šalovima oko vrata ili istim trakama oko ruku, većinom uz pomoć mlađih članova porodice, položili su vijence, zapalili svijeće, ostavili crvene ruže i poklonili mrtvima dlanovima oslonjenim na zid, prenosi Hina. Kompleks logora Aušvic činili su Aušvic I, koji i danas nosi natpis "Arbeit macht frei" na metalnoj ogradi ispred ulaza, logor za istrebljenje sa gasnim komorama i krematorijumima, Aušvic II-Birkenau, i treći, manje poznati , Aušvic-Monovic.

(Jutarnji list/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE