• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Primirje do Uskrsa? Procurio Trampov plan za Ukrajinu

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Donald Tramp će pokušati da natjera Volodimira Zelenskog da pristane na primirje do Uskrsa. Plan američkog predsjednika je navodno procurio u javnost i neće se nimalo dopasti ukrajinskom predsjedniku.

 Trampov plan za Ukrajinu Izvor: Youtube/The Telegraph/ Sky News/Youtube/ Donald J Trump/Screenshot/X/NEXTA/Printscreen

Novi-stari američki predsjednik Donald Tramp prezentovaće svijetu plan za kraj rata u Ukrajini narednog vikenda na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, a britanski "Dejli Mejl" piše da je njegov plan procurio u javnost i da se već zna šta će se tražiti od ukrajinskog i ruskog predsjednika. Kako je već pisao "Njuzvik" krajem januara, od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog će se tražiti da sklopi primirje sa Rusijom do Uskrsa.

Kit Kelog, specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za Ukrajinu i Rusiju, izjavio je početkom januara ove godine da "Tramp planira da okonča rat u Ukrajini za 100 dana". Prije inauguracije 20. januara kada se Tramp i zvanično vratio na vlast u Bijelu kuću u Vašingtonu nakon pauze od četiri godine, pozvao je iz svoje vile na Floridi ruskog predsjednika Vladimira Putina kako bi razgovarali o situaciji na istoku Evrope.

Tada je Putin odgovorio da je "zainteresovan" da se sukob riješi što prije. Prema nezvaničnim informacijama ukrajinskog portala "Strana", u Ukrajini vlada "politička kriza" zbog koje bi Rusija mogla da "pritisne" drugu stranu da se sklopi primirje do 20. aprila.

Izvor: Sergey Bobylev / Sputnik / Profimedia

Koji su zahtjevi za kraj rata u Ukrajini?

Zahtevi za Ukrajinu su da se ne pridruži NATO paktu i da prizna izgubljene oblasti kao nove dijelove ruske teritorije. Predsjednik Ukrajine Zelenski je već to kategorično odbio zbog čega je neizvjesno šta će se dogoditi naredne nedjelje na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji (od 14. do 16. februara).

Takođe, ukrajinske trupe moraće da napuste Kursk, rusku regiju u koju su upali početkom avgusta 2024. U demilitarizovanoj zoni bili bi britanski vojnici.

Što se tiče obnove Ukrajine, Evropska unija je spremna da pomogne sa 486 milijardi dolara u narednih 10 godina. Zelenski je navodno obaviješten o svim ovim detaljima, odmah ih je odbio i sada se čeka rasplet i komentar Vašingtona.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srele

Ništa se tu Zeleni neće pitati

RS

Nema pregovora prije izbora u ukrajini. To je jedna stvar koja koci jer bez legitimne vlasti kojoj je istekao mandat nema pravne obaveze da pregovori bilo koje vrste ista vrijede. A druga je sto Rusija nece odustati od svojih prvobitnih stavova jer samo oni trajno rjesavaju pitanje bezbjednosti, a Rusija nije blesava da ostavi nesto da visi u zraku poslije ovoliko prolivene krvi i svega. Sem toga ona svakodnevno napreduje i ako ne postigne svoje uslove milom onda ce ih postici silom u to nema sumnje. Tako da ovo su Trampovi probni baloni pa onda ceka reakciju Rusa da vidi sta se primilo a sta ne.

MONDO REPORTAŽE