Kada bude operativan, EES će omogućiti prikupljanje biometrijskih podataka, poput slika lica i otisaka prstiju, državljana trećih zemalja koji prelaze spoljne granice EU.

Evropski Savjet je danas usvojio opšti pristup regulativi o postepenom uvođenju digitalnog sistema upravljanja granicama Entry/Exit (EES).
"Veoma sam zadovoljan što je tokom poljskog predsjedavanja Savjetom EU, koje je fokusirano na bezbjednosna pitanja, ostvaren značajan napredak u kontroli i zaštiti naših spoljnih granica. Usvojeno rješenje je, s jedne strane, fleksibilno, dok s druge strane garantuje sigurnost migracionih tokova", poručio je Tomaš Sjemoniak, poljski ministar unutrašnjih poslova.
EES je sistem koji će digitalno bilježiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica državljana trećih zemalja koji putuju u neku od država članica EU na kratki boravak.
Države članice će postepeno početi sa radom u okviru EES-a i težiti ka minimalnoj registraciji 10 odsto prelazaka granice nakon prvog mjeseca.
Tokom prvih 60 dana, države članice mogu koristiti EES bez biometrijskih funkcionalnosti. Nakon tri mjeseca, države članice treba da koriste EES – sa biometrijskim funkcionalnostima – na najmanje polovini svojih graničnih prelaza.
Zemlje EU bi trebalo da dostignu punu registraciju svih putnika do kraja perioda postepenog uvođenja sistema EES.
Do završetka ovog tranzicionog perioda, članice će nastaviti sa ručnim pečatiranjem putnih isprava.
Uredba ne određuje tačan datum početka postepenog uvođenja sistema.
To će zahtijevati zasebnu odluku Evropske komisije nakon što zakon stupi na snagu.
Pojedini mediji su prenosili da bi EES mogao da bude uveden u oktobru 2025, ali to ostaje da se vidi.
Na samim članicama je da odluče da li će EES postepeno uvesti ili odmah početi sa sprovođenjem.
U oktobru 2023. godine, Savjet za pravosuđe i unutrašnje poslove podržao je planove za pokretanje EES-a krajem 2024. godine. Kako taj rok nije mogao biti ispunjen – i zbog zabrinutosti da bi kompletno pokretanje sistema moglo da predstavlja rizik za stabilnost IT sistema – Komisija je predložila postepeno uvođenje.
S obzirom na to da važeća regulativa o EES-u zahtijeva da sve države članice istovremeno i u potpunosti počnu sa korišćenjem sistema, bilo je potrebno donijeti novu uredbu kako bi se omogućilo postepeno uvođenje.
Kada bude operativan, EES će omogućiti prikupljanje biometrijskih podataka, poput slika lica i otisaka prstiju, državljana trećih zemalja koji prelaze spoljne granice EU.
Omogućiće državama članicama EU pristup u realnom vremenu ličnim podacima, istoriji putovanja i informacijama o tome da li su putnici ispoštovali dozvoljeni period boravka u Šengen zoni. Tako će se značajno smanjiti mogućnost krađe identiteta i prekoračenja boravka, jačajući bezbjednost Šengen zone.
(EUpravo zato/Mondo)