Kakve su šanse da dođe do prekida rata u Ukrajini?

Jučerašnji dan bio je dug i neizvjesan, ali se na kraju pokazalo da su ukrajinska i američka delegacija našle zajednički jezik. Kada su krenuli pregovori, izgledali su fokusirano, mnogo toga bilo je "na kocki". Kada su izašli bilo je jasno da su nešto postigli, malim koracima na dugom i teškom putu za postizanje bilo kakvog mira.
Prvobitni sporazum je dobio napredak u pogledu spremnosti Ukrajinaca da prihvate trenutni prelazni 30-dnevni prekid vatre u teoriji. Iako još uvijek ima mnogo otvorenih pitanja, sada postoje izgledi za okončanje rata koji traje više od tri godine. Ukrajinci su htjeli i morali da poprave odnose sa SAD posle one, sada već ozloglašene diplomatske prepirke u Ovalnom kabinetu.
Tražili su da SAD nastavi da im šalje vojnu pomoć i razmjenjuje obavještajne podatake. SAD su najavile da će odmah ponovo pokrenuti svoju pomoć. Ono što su Amerikanci htjeli da vide je da je Ukrajina spremna da bude fleksibilna i sposobna da donosi teške odluke za postizanje mirovnog sporazuma.
Ukrajinci su bili očigledno ubjedljivi po tom pitanju, a američka delegacija je zvučala uvjereno. Ali rat ne može da se zaustavi bez saglasnosti Rusije i uključivanja u pregovarački proces. Za sada nije jasno da li će Moskva pristati na privremeni prekid vatre. Do sada su dali mješovite signale.
S jedne strane, zvaničnici su rekli da ratni ciljevi Kremlja ostaju isti i da neće biti ustupaka, ali su takođe rekli da čekaju da čuju detalje razgovora. Očigledno je da je lopta sada na terenu Moskve. Izaslanik američkog predsjednika Donalda Trampa Stiv Vitkof posjetiće Moskvu ove nedjelje. Navodi se da će o diplomatskim predlozima razgovarati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Međutim, postizanje trajnog i održivog mira neće biti lako. Ruski lider teško da će prihvatiti bilo šta što mu ne dozvoljava da svoju "specijalnu vojnu operaciju" predstavi kao bilo šta drugo osim kao potpunu pobjedu. I dok se ne postigne dogovor, nasilje i ubijanje će se nastaviti.
(Telegraf/MONDO)