Ova ideja bila bi "kompenzacija za vjekovnu nepravdu" da se djeci daje očevo prezime, navodi političar koji je pokrenuo ovu inicijativu.

Italijanski političar Dario Frančeskini predložio je zakon koji bi automatski dodjeljivao bebama majčino prezime, čime bi se prekinula vjekovna tradicija i ispravila, kako kaže, "istorijska nepravda".
Njegov prijedlog dolazi nakon presude Ustavnog suda iz 2022. godine, koja je praksu automatskog preuzimanja očeve prezimena označila kao "diskriminatornu i štetnu po identitet djeteta". Sud je tada presudio da djeca treba da dobiju prezimena oba roditelja, osim ako se roditelji dogovore da dete nosi samo jedno. Ako bi došlo do neslaganja, konačnu odluku donosio bi sudija.
Međutim, zakon koji bi tu presudu sproveo u djelo nikada nije usvojen, a tema je pala u senku nakon dolaska desničarske vlade Đorđe Meloni na vlast. Frančeskini sada želi da pojednostavi situaciju i predloži da se djeci dodjeljuje samo majčino prezime, kako bi se izbjegle komplikacije sa dvostrukim prezimenima i izborom između očeve i majčine strane.
"Ovo je jednostavno rešenje i način da se ispravi vekovna nepravda koja nije bila samo simbolička, već je doprinosila rodnoj nejednakosti", izjavio je Frančeskini.
Majčino prezime se daje u izuzetnim slučajevima
U Italiji djeca po pravilu automatski dobijaju prezime oca, dok se majčino dodaje samo u izuzetnim slučajevima, kada otac nije prisutan u životu djeteta.
Njegov prijedlog izazvao je buru u političkom vrhu. Lider krajnje desničarske Lige, Mateo Salvini, oštro je reagovao: "Evo velikih prioriteta italijanske ljevice! Naravno, hajde da obrišemo očeve sa lica zemlje, pa će sve biti u redu".
Federiko Molikone iz stranke Braća Italije ocijenio je da bi ovaj zakon značio prelazak "iz patrijarhata u matrijarhat", ali je izrazio spremnost da razmotri opciju dodjeljivanja oba prezimena detetu.
S druge strane, Pjerantino Zanetin iz stranke Forca Italija smatra da je riječ o "provokaciji koja pre svega cilja na medijsku pažnju", dok je Đulija Bonđorno iz Lige pozvala na pronalaženje "balansa koji ne bi učinio nijednog roditelja nevidljivim".
Frančeskinijev prijedlog dobio je podršku većine opozicionih poslanika, osim Karla Kalende, lidera centrističke Azione stranke, koji je skeptično prokomentarisao: "Zar nemamo prečih problema?".
(EUpravo zato/MONDO)