• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropska prestonica tone u haos: Zatrpana dugovima, vlast ne postoji, na ulicama vlada nasilje

Autor mondo.ba

Evropska prestonica se suočava sa ozbiljnom krizom: grad bez vlasti, rastući dugovi, nasilje na ulicama i politička paraliza.

 Porast nasilja i dugova u Briselu Izvor: Shutterstock.com/Berny-1

Serija smrtonosnih pucnjava povezanih s narkoticima u centru Brisela, gdje se nalaze institucije EU, pokazala je koliko je ovaj grad propao - finansijski, politički i bezbjednosno. Samo u prvih mjesec i po dana ove godine zabilježeno je 11 pucnjava, u kojima su dvije osobe poginule, a četiri povrijeđene.

Napadi koji su nekada bili nezamislivi sada su svakodnevica, dok grad tone u haos bez ikakvog političkog vođstva. Belgija ima komplikovanu višeslojnu političku strukturu, a Brisel je trenutno najgori primjer kako sve može da se blokira - devet mjeseci nakon izbora, još uvek nema nove vlasti.

Zbog političkog zastoja ne trpi samo bezbjednost. Kasni izgradnja socijalnih stanova, projekti infrastrukture stoje, subvencije za NVO i kulturne organizacije su zamrznute, a finansiranje socijalnih službi, policije i lokalnih vlasti visi o koncu. U međuvremenu, javni dug raste, kao i gomile smeća na ulicama.

Izvor: Profimedia/Edwin Remsberg / VWPics

"U pitanju je bukvalno opstanak Brisela kao grada", kaže centristički poslanik Kristof De Bekeler.

Brisel duguje preko 14 milijardi evra, a ove godine bi mogao da doda još 1,6 milijardi. Svakog dana deficit raste za četiri miliona evra.

Pokušaji da se formira vlada propadaju zbog neslaganja između frankofonih i flamanskih partija. Svaka strana ima svoje uslove i isključuje potencijalne partnere. Na francuskoj strani su se brzo dogovorili. Međutim, na flamanskoj strani situacija je složenija: Zeleni, socijalisti, liberali i nacionalisti su postigli dogovor, ali frankofoni socijalisti odbijaju saradnju sa flamanskim nacionalistima, a liberali ne žele vladu bez njih.

Sve to dodatno komplikuje činjenica da Brisel ima 19 opština i šest policijskih snaga. Savezna vlada želi da ih objedini, ali lokalni političari to odbacuju, tvrdeći da nije problem u organizaciji, već u nedostatku finansija.

U jednom trenutku pomenuta je i mogućnost da Brisel dođe pod direktnu kontrolu savezne vlade, što bi bilo ekvivalentno "nuklearnom rješenju" - iako to pravno vjerovatno nije moguće.

Dok se političari svađaju, u Briselu i dalje odjekuju pucnji - posljednji se desio prije samo nekoliko dana.

"Stidim se ovog političkog cirkusa", rekao je De Bekeler.

(MONDO/Politico)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE