Zbog jakog mraza u Rumuniji je poginulo 13 osoba za posljednja 24 časa, a od početka ledenog talasa zabilježeno je 57 mrtvih.
Najpogođenija je županija Buzau na jugoistoku Rumunije, gdje je od nekoliko dana odsječeno od svijeta više od 23.000 ljudi u 70 sela iz 20 opština pokrivena snijegom visine i do osam metara.
Ljudi nemaju ni hljeb ni vodu ni struju ni telefon, a teško su izlazili iz kuća na koje je snijeg pokrio i vrata i prozore, posebno su stradali stariji ljudi jer nisu bili u stanju da izađu kroz krov iz kuće.
Situacija je toliko dramatična da porodice ne mogu da sahrane svoje mrtve, a dva su takva slučaja.
Bilo je i zdravstvenih problema. Jednu mladu ženu od 22 godine koja je trebalo da se porodi uspjela su da dovedu u bolnicu vozila hitne pomoći SMURD iz Bukurešta koja su je transportovala do grada Buzau.
Helikopter Ministarstva unutrašnjih poslova je spasao 11 teško bolesnih koje je prevezao u bolnicu.
Lokalna tehnika za uklanjanje snijega teško uspijeva da stvori prohodne puteve u pogođenoj zoni županije Buzau, pa su jedine veze sa svetom helikopteri vojske i policije koji spasavaju živote i donose ljudima hranu, hljeb, vodu i lijekove.
Hiljade policajaca i žandarma je mobilisano da pruži pomoć stanovnicima u izolovanim selima.
Novi ministar unutrašnjih poslova Gabrijel Berka poslao je danas državnog sekretara u tom ministarstvu Jona Dijakona sa operativnom delegacijom da na licu mjesta koordinira rješavanje situacije u županiji Buzau.
Meteorolozi najavljaju da će jak mraz još potrajati na jugu Rumunije do nedjelje, ali će i naredne sedmice temperature biti u minusu i sa snijegom, iako ne baš tako niske kao do sada.
(Beta)