Najmanje 55 ljudi je ubijeno, a 225 je ranjeno u talasu nasilja u četvrtak u Bagdadu koji je tamošnja vlada nazvala "pomahnitalim pokušajem" pobunjenika.
Napadi, koji su trajali tokom cijelog dana, u 12 gradova širom Iraka, svjedoče o nestabilnosti u Iraku dva mjeseca nakon odlaska američke vojske i prepuštanja brige o bezbjednosti iračkim snagama, piše
agencija AP.
"Nije bilo razloga za ovu bombu. Ovdje se nalazi osnovna škola, đaci dolaze da uče, a ljudi da rade", kazao je Karim Abas u gradu Musajibu, 60 kilometara južno od Bagdada, gdje je u eksploziji automobila-bombe pored osnovne škole poginulo troje, a ranjeno 73 ljudi. Većina povrijeđenih su djeca.
Drugi Iračani okrivili su policiju i vojsku zbog toga što nisu spriječile bombaške napade.
"Želimo da znamo: Šta su hiljade policajaca i vojnika u Bagdadu danas radile dok su teroristi harali gradom i širili nasilje?", upitao je Ahmed al-Tamimi, zaposlen u ministarstvu obrazovanja nedaleko od restorana u bagdadskoj šiitskoj četvrti Kazimijah ispred kojeg je eksplodirala bomba.
U restoranu je ubijeno devetoro, a ranjeno 19 ljudi.
Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napade, ali su automobili-bombe zaštitni znak al-Kaide.
Iračko ministarstvo unutrašnjoj poslova okrivilo je Al-Kaidu.
"Ovi napadi su dio pomahnitalih napada terorističkih grupa da pokažu da bezbjednosna situacija u Iraku nikada neće biti stabilna", navelo je ministarstvo u saopštenju.
"Ovi napadi su dio napora Al-Kaide da pošalje poruku svojim pristalicama da je još aktivna u Iraku i da može da izvede napade u prijestonici i drugim gradovima i mjestima", piše u saopštenju.
Cilj 15 od 26 napada koji su se dogodili u četvrtak bile su bezbjednosne snage i patrole, na kontrolnim punktovima i oko vladinih kancelarija.
Šestorica policajaca ubijena su na punktu na sjeveru Bagdada kada je na njih otvorena vatra iz automobila u prolazu. Bombaš samoubica aktivirao je bombu ispred policijske stanice u Bakubi, 60 kilometara sjeveroistočno od Bagdada, ubivši dvoje i ranivši osmoro ljudi.
Opoziciona partija Irakija pozvala je premijera Nurija al-Malikija da prihvati punu odgovornost za zaštitu građana.
"Ako vlada u tome ne uspije, trebalo bi da ponudi ostavku, a parlament bi trebalo da izabere vladu koja je u stanju da se suoči sa teroristima i nametne bezbjednost i stabilnost na cijeloj teritoriji Iraka", poručila je ta partija.
Nekoliko dana po odlasku američke vojske iz Iraka, u talasu bombaških napada 22. decembra ubijeno je najmanje 69 ljudi. U naredne tri sedmice uslijedila su još dva napada, u kojima je ubijeno 78, odnosno 53 ljudi. Za sve napade okrivljena je Al-Kaida.
Do odlaska američkih trupa, najkrvaviji napad u 2011. dogodio se u avgustu, kada su u više bombaških napada ubijene 63 osobe.
(Beta)