Pakistanske vlasti završile su danas rušenje kompleksa u Abotabadu gdje je živio Osama bin Laden, koga su 2. maja 2011. godine ubili američki vojnici.
Za rušenje je bilo potrebno manje od dva dana da buldožeri potpuno unište trospratnicu u Bilal Taunu, kvartu u sjevernom dijelu grada 50 kilometara od prestonice Islamabada.
Pakistanske vlasti su u želji da izbjegnu da ovo zdanje postane mjesto hodočašća islamista odlučile da što prije sruše kompleks prije prve godišnjice od američkog napada u kome je ubijen Bin Laden.
"Uništavanje je završeno i trospratnica je srušena, a ostao je jedino visoki zaštitni zid", izjavio je zvaničnik pakistanskih snaga bezbjednosti.
On je rekao da je naređeno da zid ostane do nove naredbe, a da se nastavi sa čišćenjem ruševina.
Bin Laden je u ovom kompleksu živio više od pet godina sa tri žene i najmanje devetoro djece, te više tjelohranitelja.
Rušenje kompleksa počelo je 25. februara uz jake mjere obezbjeđenja. Oko 500 policajaca i vojnika raspoređeno je oko kompleksa kako bi spriječili pristup ruševini.
Kompleks je sagrađen između 2005. i 2006. godine na površini od oko 3.000 metara kvadratnih.
(Srna)