Londonska policija je saopštila da je rano jutros, prilikom uklanjanja šatora demonstranata "Okupirajmo London" ispred katedrale Svetog Petra, uhapšeno 20 ljudi.
Nešto iza ponoći, policija i sudski izvršitelji, uklonili su šatore koji su tu postavljeni još prije više od četiri mjeseca, u znak protesta zbog kapitalizma i dominantne uloge banaka u bogaćenju malog broja ljudi.
Šatori su uklonjeni nakon što je britanski Visoki sud odbacio žalbu demonstranata na sudski nalog da se očisti prostor ispred poznate londonske znamenitosti, katedrale stare 300 godina.
Taj kamp je inspirisan njujorškim pokretom "Okupirajmo Volstrit" i jedan je od onih koji se najduže održao. Postavljen je 15. oktobra, sa više od 200 šatora.
Upravnik katedrale, sveštenik Žil Frejzer koji je u znak solidarnosti sa demonstrantima u oktobru podnio ostavku, izjavio je da je današnji dan tužan za crkvu jer su demonstranti udaljeni.
Uprava grada Londona upozorila je u više navrata demonstrante da će, ukoliko ne uklone šatore, biti tuženi i da će morati da napuste posjed poslije naloga suda.
Nakon što je prošle sedmice donijeta i sudska presuda, demonstranti su sami uklonili oko 100 šatora.
Demonstranti su danas uglavnom mirno napustili prostor koji su zauzeli. Akcija policije trajala je oko dva sata, a počela poslije ponoći. Bilo je manjih čarki sa policijom, a u kampu je bilo oko 50 ljudi, uz oko 50 preostalih šatora.
Urbani kamp u Londonu bio je jedan od načina protesta širom Evrope posljednjih nekoliko mjeseci dok se kontinent bori protiv dužničke krize, navodi britanska agencija.
Vlasti u Sjevernoj Americi su silom uklanjali slične kampove, ali je u Londonu taj protest okončan mirno.
(Tanjug)