• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Si Đinping od danas vodi Kinu

Potpredsjednik Kine Si Đinping nasledio je danas Hu Đintaoa na čelu partije, preuzevši zadatak da sprovede reforme i izbori se sa korupcijom u zemlji.

Si (59) je pred novinare iazašao u Velikoj palati naroda u Pekingu, na čelu Stalnog komiteta Politbiroa partije koji je sa devet sveden na sedam članova i koji će u idućih 10 godina voditi zemlju.

Pred kamerama iz cijelog svijeta, nasmiješen Si predstavio je kolege i održao kratak govor u kojem je istakao da se novo kinesko rukovodstvo sučava sa "ogromnom odgovornošću", priznavši da su pred Komunističkom partijom "teški izazovi", među kojima i korupcija.

Novi kineski lideri učiniće sve da bi "obezbedili bolji život" kineskom narodu, poručio je Si, prenose svjetske agencije.

Novo rukovodstvo partije, koja Kinom vlada od 1949, imenovano je po okončanju njenog 18. kongresa, na kojem se raspravljalo i o korupcionaškim aferama i zloupotrebi položaja najviših zvaničnika stranke.

Delegati partije juče su izabrali 205 članova centralnog komiteta.

Očekuje se da će Si Đinping u martu postati i novi predsjednik Kine.

U novom sazivu Stalnog komiteta je i sadašnji zamjenik premijera Li Kećiang, koji je time došao u poziciju da u martu postane novi premijer.

(Beta, foto Beta/AP)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE