U Minsku su lideri Ukrajine, Rusije, Francuske i Nemačke postigli sporazum o primirju koje će početi 15. februara u ponoć, objavio Vladimir Putin.
Posle iscrpljujućih pregovora koji su trajali gotovo 17 sati u Minsku postignut sporazum ključnih igrača o ukrajinskoj krizi.
Vladimir Putin, Petro Porošenko, Fransoa Oland i Angela Merkel postigli su sporazum kojim se strane u konfliktu obavezuju na prekid vatre od 15. februara i povlačenje teškog naoružanja.
Vest o postignutom sporazumu novinarima je obznanio ruski predsednik.
"Uprkos svim teškoćama u pregovaračkom procesu, uspeli smo da se dogovorimo o glavnim pitanjima", rekao je novinarima Putin.
Putin je rekao da ukrajinske vlasti i pobunjenici tek treba da se dogovore oko povlačenja ukrajinskih snaga iz strateški važnog grada, ali je dodao da je postignut dogovor oko linije razdvajanja za povlačenje teškog naoružanja.
I Raša todej javlja da je postignut kompromis oko linije razdvajanja što je bila i najveća prepreka sporazumu.
Stanica kaže da je Putin najavio da će ukrajinske snage povući teško naoružanje sa sadašnje linije fronta dok će pobunjenici povlačiti oružje sa linija sukoba u septembru, kada je potpisan prethodni sporazum o prekidu vatre.
Govoreći posle pregovora koji su trajali do kasno noćas i nastavljeni rano jutros, Putin je rekao da su potpisani zasebni sporazumi o uspostavljanju prekida vatre i o njegovom održavanju, kaže AP.
Raša tudej precizira da su sporazume potpisali predstavnici pobunjenika, zvaničnog Kijeva, Rusije i OEBS.
#Putin: Parties agreed on ceasefire starting February 15 http://t.co/HvUWtkhSe7http://t.co/4K5Ulr7C4Mpic.twitter.com/jzSSilX4WD
— RT (@RT_com) February 12, 2015
Novi sporazum iz Minska predviđa povlačenje svih stranih naoružanih grupa, vojne opreme i mašinerije iz Ukrajine i razoružavanje svih nelegalnih grupa, prenela je agencija Tass.
Primenu sporazuma nadziraće Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
U Minsku su, kako je rekao Putin, usvojena dva dokumenta.
Kontakt grupa je potpisala jedan dokument, koji je, kako je rekao ruski predsednik, paket mera čiji je cilj primena sporazuma iz Minska.
Drugi dokument nije potrebno da bude potpisan i reč je o izjavi ruskog, ukrajinskog i francuskog predsednika i nemačke kancelarke o njihovoj podršci tom procesu.
Nemačka kacelarka je posle sastanka izjavila da o sporazumu ne gaji nikakve iluzije i da je on samo "tračak nade" da će biti rešen problem.
Francuski predsednik Fransoa Oland izjavio je da je postignut sveobuhvatan sporazum o prekidu vatre, ali da predstoji još mnogo posla do postizanja političkog rješenja ukrajinske krize.
On je ocenio da postoji realna šansa za poboljšanje situacije u Ukrajini, preneo je Rojters.
Oland je rekao da će zajedno sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel i Porošenom zatražiti od EU da podrži sporazum iz Minska.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko rekao je da u potpisanom dokumentu postoji obaveza da se sve strane vojske povuku sa ukrajinske teritorije.
On je ponovio pred novinarima da su "različiti neprihvatljivi predlozi" bili dostavljeni ukrajinskoj strani tokom razgovora.
Porošenko je rekao da je postignut sporazum o oslobađanju ukrajinskog vojnog pilota Nadije Savčenko, koja se nalazi u ruskom pritvoru pod optužbom da je umešana u minobacački napad u kojem su u Ukrajini ubijena dva ruska novinara.
Portparol nemačke vlade Štefan Zajbert saopštio je da postoji nada dogovora iz Minska. On je u kratkoj poruci na "Twitteru" rekao da posle prekida vatre u ponoć, 15. februara, treba da usledi povlačenje teškog naoružanja.
NEIZVESNO DO POSLEDNJEG TRENUTKA
Pre postizanja dogovora smenjivale su se dobre i loše vesti iz Minska, i u jednom trenutku je izgledalo kao da je sporazum propao, a diplomatski napori "pali u vodu".
Celu noć su trajali razgovori četvorke presudne za rešavanje ukrajinskog konflikta. I mada je rano jutro ulivalo nadu, pošto je saopšteno da je postignut dogovor o dvodnevnom prekidu vatre u regionu Dombas, kao i da se bliži dogovor, izjava ukrajinskog predsednika oko osam sati je sve bila vratila na "mrtvu tačku".
Situaciju je dodatno zakomplikovala i informacija koju je preneo Tass, da su lideri proruskih snaga odbili da potpišu sporazum i da su zatražili od ukrajinske vojske da se povuče iz Debaljceva
#MinskSummit: Circle is closed - journalists still waiting at the same door http://t.co/HvUWtkhSe7@dimsmirnov175pic.twitter.com/F0303tWHMk
— RT (@RT_com) February 12, 2015
Petro Porošenko izjavio je, ranije jutros, da je neprihvatljiva ruska pozicija u pregovorima, ali da još ima nade, prenele su Ria Novosti.
#Poroshenko: No good news yet at #Minsk peace talks on #Ukrainehttp://t.co/HvUWtkhSe7pic.twitter.com/oedew1vd0V
— RT (@RT_com) February 12, 2015
Ipak, razgovori u Minsku su i posle tih nesuglasica nastavljeni i na kraju uspešno završeni.
Ukrajinske vlasti i proruski pobunjenici postigli su 5. septembra u Minsku sporazum o prekidu vatre. Uz memorandum od 19. septembra, to je jedini sporazum koji je potpisan od početka sukoba na istoku Ukrajine u kojima je poginulo više od 5.300 ljudi.
Istovremeno, prema izveštajima sa terena, na istoku Ukrajine borbe traju. Četiri civila su u poslednja 24 sata poginula od artiljerijske paljbe u Donjecku i poginulo je najmanje 19 ukrajinskih vojnika.