Krijumčarenjem ljudi na Balkanu bave se dobro organizovane kriminalne grupe koje uzimaju stotine miliona evra. Kriminalci se sa šverca droge prebacili na krijumčarenje ljudi, jer je unosnije.
Europol, policijska agencija Evropske unije, stavila je do znanja da reku izbeglica preko Balkana do EU dobrim delom ilegalno dovode mreže organizovanog kriminala, što potvrđuju i hapšenja i veze Bugara i Mađara okrivljenih za smrt 70 izbeglica u kamionu u Austriji.
Zvaničnici Fronteksa, tela za nadzor spoljnih granica Unije, upozoravaju da se sad već višegodišnje zarade krijumčara mere u stotinama miliona evra i navode da je vidljivo da su se mafijaši "delom preorijentisali sa droge i oružja, na unosniji šverc izbeglica".
To potvrđuju i izveštaji zapadnih reportera s terena, od Turske do Mađarske.
Izveštac španskog lista Mundo navodi ponudu krijumčara sirijskim izbeglicama na autobuskoj stanici u Beogradu da ih za 1.000 evra po osobi prebaci kamionom iz Srbije u Mađarsku "i to sigurno do austrijske granice, a možda i do Beča".
Cena je sa 200 evra skočila na 1.000 evra, kaže "30-godišnji Srbin jer je rizik jako porastao pošto su u Mađarskoj opljačkali vozača našeg kamiona i on je osuđen na osam godina zatvora".
Ali, dodaje krijumčar, "naš kamion će vas prebaciti na granicu s Mađarskom, tamo će vas noću naš vodič bezbedno, jer odlično poznajemo teren, provesti kroz šest kilometara šume i preko dela mađarske granice gde nema žičane ograde, ući ćete u Mađarsku pa ćete kamionom s tablicama zemlje EU ići do Beča".
Sirijske i iračke izbeglice su, navodi Mundov reporter, tražile i da im se kaže šta i ko im jamči da će za toliki novac i stići bar do austrijske granice i šta će biti ako ih otkrije mađarska policija i vrati u Srbiju, a odgovor je bio da su obe strane jako zainteresovane za uspeh "zbog novih poslova, mada uvek postoji rizik".
Reportaže medija u EU svedoče o tome da su izbeglice često, a posebno u Makedoniji, suočene i s nasiljem, pljačkom, ucenama i kriminalaca i vlasti, kako proizlazi iz izveštaja francuskog lista Figaro, kao i humanitarne organizacije Amnesti internešnel.
Šef Europola Rob Vejnrajt kaže da su "zabrinjavajuća poslednja saznanja o razmerama kriminala na Balkanu, području koje je i ranije bilo na udaru nasilja, nestabilnosti i organizovanog kriminala".
"Nema nikakve dvojbe da su neke od najbezobzirnijih kriminalnih bandi upletene u šverc izbeglica i migranata", rekao je šef Europola.
Predstavnica za štampu Fronteksa Izabela Kuper je saopštila da očekivani novi talas izbeglica i ekonomskih migranata znači da će mafijaške mreže na Balkanu i u EU nastojati da se još više uključe u krijumčarenje tih ljudi, jer će zaraditi i više novca.
Izvori Europola i Fronteksa navode da su mafijaši najsavremenije opremljeni i organizovani preko interneta, mobilnih telefona, za uplate nude i garantovano prebacivanje izbeglica i migranata, a za određene više svote obezbeđuju i smeštaj, hranu i prevoz.
Izbeglice su medijima ispričale da je veoma mukotrpan prelazak iz Sirije, Iraka i drugih zemalja gde se ratuje, preko Turske i Grčke do Makedonije i već dotad mnogi moraju da plate do 2.000 evra "vodičima", a najviše strahuju od bandi koje ih tuku i pljačkaju.
Novac često sami krijumčari dostavljaju svojim saradnicima u raznim zemljama, a iz Avganistana i još nekih muslimanskih zemalja se uplate vrše "havala" sistemom, bez bankarskih mreža, već preko poverljivih pojedinaca.
Po izveštaju agencije UN za suzbijanje krijumčarenja droge i organizovanog kriminala UNODC, krijumčarske grupe koje iz Afrike švercuju migrante u Evropu zarađuju godišnje po 150 miliona dolara, a bande koje iz Latinske Amerike ilegalno prebacuju ekonomske izbeglice u SAD ukupno zarade 6,6 milijardi dolara.
Evropska komisija u Briselu je u maju objavila izveštaj o izbegličkoj krizi i predočila da je ključno da se razbiju mreže organizovanog kriminala, ali je navela da je za to presudnje da dođe do mnogo snažnije saradnje policija i pravosudnih organa članica EU.