• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prva predsednica Tajvana nestala s kineskih mreža

Izvor mondo.rs

Tai Ing Ven (59) izabrana je danas za prvu ženu predsednicu Tajvana, prenosi britanska televizijska mreža Bi-Bi-Si (BBC). Odmah je nestala sa kineske društvene mreže Veibo.

Liderka Napredne demokratske partije (DPP) otvoreno se zalaže za nezavisnost Tajvana od Kine.

Nestala s kineske društvene mreže

Svi podaci o novoizabranoj predsednici Tajvana Cai Ing-ven nestali su danas sa kineske najpopularnije društvene mreže, nekoliko sati nakon što je odnela ubedljivu izbornu pobedu kao liderka opozicione Demokratske napredne partije (DPP). Pretragom podataka o Cai Ing-ven i izborima na Tajvanu, na mreži Veibo sada se može dobiti samo poruka da "u skladu sa važećim zakonima, odredbama i politikom, rezultati pretraživanja ne mogu biti prikazani", prenosi AFP uz objašnjenje da je to signal da su te reči blokirali kineski internetski cenzori.

U obraćanju posle objavljivanja rezultata Tai je izjavila da su izbori pokazali da je Tajvan sada na putu da postane demokratska zemlja.

Predstavnica opozicije koja se zalaže za konačno odvajanje Tajvana od Kine osvojila je 60 odsto glasova, dok je njen protivnik Erik Ču osvojio 30 odsto glasova birača.

Lider nacionalističke partije Kuomintang koja se zalaže za bližu saradnju sa vlastima u Pekingu objavio je da će se povući iz političkog života, prenosi britanska televizija.

Kritičari upozoravaju da će pobeda Tai Ing Ven na predsedničkim izborima dovesti do pogoršanja odnosa između Kine i Tajvana, jer liderka, koja se zalaže za nezavisnost, ne priznaje kinesku politiku jedne Kine, prenosi BBC.

KINA: PROTIV SMO SVAKE NEZAVISNOSTI TAJVANA

Kina će nastaviti da se protivi bilo kakvim aktivnostima koje bi za cilj imale nezavisnost Tajvana, saopštila je danas Kineska kancelarija za pitanja Tajvana, nakon pobede opozicione Demokratske napredne partije (DPP).

Rešenost Kine da zaštiti svoju teritoriju i suverenitet je "čvrsta kao stena", ističe se u saopštenju, koje je objavila zvanična kineska novinska agencija Sinhua, preneo je Rojters.

Aktuelni predsednik Tajvana Ma Jing-Jeo ispunio je dva predsednička mandata i nije imao ustavno pravo da se ponovo kandiduje na ovim izborima.

Podrška u korist Cai je naglo porasla pošto su glasači postali zabrinuti zbog nedavnog zbližavanja sa Pekingom pod mandatom dosadašnjeg tajvanskog predsednika, iz redova KMT, Ma Jing-džeua.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE