• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vladao sam, vladam i vladaću

Autor mondo.rs

Ovaj čovek vlada jednom od najsiromašnijih zemalja ali ga to nimalo ne zabrinjava. Odlučio je da načisto usreći svoj narod tako što će vladati do kraja svog života.

Parlament Tadžikistana podržao je promenu Ustava kako bi omogućio predsedniku Emomaliju Ramonu da bude na čelu države neograničen broj mandata.

Emomali Ramon (63) se nalazi na čelu Tadžikistana od 1992. godine, ubrzo nakon što je zemlja postala nezavisna od Sovjetskog Saveza, preneo je britanski dnevnik "Gardian".

Amandmane, koje je usvojio parlament, sada treba da potvrdi Ustavni sud, a potom i da budu odobreni na referendumu.

Tata ne zaboravlja sina

Parlament je, takođe, podržao izmene Ustava, prema kojima budući kandidat za predsednika mora imati između 30 i 35 godina. Analitičari navode da je to urađeno kako bi Ramonov sin Rustan Emomali, koji ima 27 godina i koji se nalazi na čelu Agencije za borbu protiv korupcije, mogao da se kandiduje za šefa države 2020. godine.

Tadžikistan je prošle godine proglasio Ramona liderom nacije, što je osnažilo njegov kult ličnosti.

Jedan od predlagača izmena Ustava je naveo da prema sadašnjem Ustavu, jedna osoba može obavljati dužnosti predsednika dva mandata po sedam godina, ali da se to ne odnosi na lidera nacije.

Ramon je počeo sedmogodišnji mandat 2013. godine, a već je 2003. godine produžio ostanak na čelu države nakon tadašnjih ustavnih promena.

Poslanici u ovoj većinski muslimanskoj zemlji, takođe, su podržali zabranu postojanja političkih partija čije delovanje je verski zasnovano, što je imalo za cilj zabranu umerene opozicione Islamske renesansne partije Tadžikistana prošle godine, koja je proglašena teorističkom partijom.

Tadžikistanska vlada bavi se i problemom odlaska više stotine državljana te zemlje u Irak i Siriju gde se pridružuju pripadnicima ekstremističke organizcaije Islamska država (ISIS).

Tadžikistan je najsiromašnija od pet centralnih azijskih država, nastalih posle raspada Sovjetskog Saveza, koja se graniči sa Avganistanom, Kinom, Uzbekistanom i Kirgistanom.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Tadžikistan je potresao petogodišnji građanski rat između provladinih snaga i snaga demoktarske koalicije regionalnih i islamskih frakcija, koji se završio 1997. godine i tokom koga je poginulo više od 100.000 ljudi.

Pogledajte kako igra bezbrižni predsednik siromašne države:

tadžik
Izvor: YouTube

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE