Muzej holokausta u Vašingtonu izrazio je uznemirenje zbog toga što nove poljske konzervativne vlasti stranke osporavaju učešće Poljaka u masovnom ubijanju Jevreja tokom i posle Drugog svetskog rata.
Vladajuća stranka Pravo i Pravda počinje da osporavaju da su u nekim od zločina nad Jevrejima tokom Drugog svetskog rata i posle njega učestvovali i Poljaci, javlja danas poljska televizija TVN24.
Uznemirenje Muzeja ali i istoričara i poljskih Jevreja izazvalo je neverovatno javno izvrdavanje poljske ministarke prosvete Ane Zalevske koja pre nedelju dana u jednom TV intervjuu ni na direktno pitanje, više puta ponovljeno, ko je ubijao Jevreje u Kjelcu 1946. godine i ko je pobio i spalio najmanje 340 živih Jevreja u ambaru u selu Jedvabne 1941 , nije mogla da prevali preko usana da su to učinili njihovi susedi Poljaci.
"Uznemirujuće je da visoki predstavnik vlasti odgovoran za prosvetu u Poljskoj otvoreno osporava dobro dokumentovanu istoriju zločina protiv Jevreja na teritoriji Poljske. Nažalost ti komentari nisu jedina aktivnost poljske vlade koja budi sumnje u njeno angažovanje u slobodnom i otvorenom dijalogu o poljskoj istoriji u vreme Holokausta", kazao je jedan od direktora Muzeja holokausta u Vašingtonu, Ted Stanke.
Ministarka Zalevska šokirala je i Jevrejsku zajednicu u Poljskoj i Muzej poljskih Jevreja u Varšavi "zahtevom" da pogrom, u kojem je pobijeno 37 Jevreja u Kjelcu u već oslobođenoj Poljskoj bez nacista i masakr Jevreja u selu Jedvabne, "ocene istoričari".
Posebno zato što je predsednik Poljske Andžej Duda, početkom meseca, na 70. godišnjicu pogroma u Kjelcu, najvećem od nekoliko progona Jevreja u Poljskoj bez nacista, posle Drugog svetskog rata, otvoreno priznao da je taj zločin nad susedima Jevrejima, od kojih su mnogi preživeli Holokaust, bio problem poljskog društva.
"Ne samo što je napadala vojska, policija, već su napadali i obični ljudi. Prepuštam istoričarima i sociolozima ocenu zašto se to desilo i kako, zašto su ljudi reagovali tako a ne drugačije. Država, vojska, milicija ponela se tada na neverovatni, često zverski način. Vojska i milicija su bile te koje umesto da zaštite i brane državljane Poljske, naše sugrađane ne samo da nisu, već su ih još napali. Tek uveče su pritekli u odbranu", kazao je 4. jula u Kjelcu na komemoraciji za 37 Jevreja, žrtava pogroma u Kjelcu predsednik Duda.
Glavni poljski rabin i direktor Muzeja poljskih Jevreja pozvali su ministarku da ode u taj novi Muzej u Varšavi koji je nesebično pomogla dotacijama poljska država i da ako ne zna ko je pobio Jevreje u Kjelcu i selu Jedvabne u Muzeju nađe odgovor da su dželati bili njihovi poljski susedi.
"Smatramo da isto kao što u lekcijama istorije ne sme da bude sumnji u to ko je izazvao Drugi svetski rat ili ko je pobio poljske oficire u Katinjskoj šumi, isto tako nedvosmisleno moramo da učimo i o zločinima u Jedvabnom i Kjelcu", poručio je glavni rabin Mihael Šudrih.