U samom srcu Evrope, u centru Beča danas su održane demonstracije muslimana protiv najavljene zabrane nošenja burke (marame) i hidžaba (zastora za telo) u Austriji.
U povorci koju je organizovala mreža Mulismanskog civilnog društva, Savet mladih Islamske verske zajednice u Austriji, kao i Dokuštele Muslimana učestvovalo je više hiljada ljudi.
Povorka je krenula sa trga ljudskih prava, a učesnici su istakli da se ne radi samo o zabrani hidžaba, već o ljudskim i manjinskim pravima.
Učesnici protesta nosili su i uzvikivali parole "Ne zabrani marama" i "Volim svoj hidžab".
Sa skupa su upućene i pretnje ministru spoljnih poslova i integracije Sebastijanu Kurcu.
"Gospodine Kurc videćete ko se poslednji smeje", ali i kritika "jeste li razumeli šta znači integracija".
Takođe je, ispred zgrade u kojoj se nalaze Minsitarstvo unutrašnjih poslova, ali i Ministarstvo spoljnih poslova, ocenjeno da "Kurcov integracioni paket predstavlja paket diskriminacije".
"Islam je sastavni deo našeg identiteta", rečeno je sa govornice.
Koalicioni partneri u austrijskoj vladi - Socijaldemokratska partija (SPO) i Narodna stranka (OVP) - složili su se da se uvede zabrana nošenja hidžaba, burke u javnosti, kao i marama u javnim institucijama.
Burka, hidžab, nikab
Burka je tradicionalna paštunska ženska odeća koja pokriva celo telo i lice muslimankiu Avganistanu i u delovima Pakistana i Indije (Kašmir). Afganska bruka je sa jednodelnom mrežom koja pokriva lice i tkanina je uglavnom plavih tonova, dok je kašmirska sa dvodelnom i crna, pojašnjava Wikipedia.
U zapadnom svetu burka se često greškom meša sa nikabom, arapskim odevnim predmetom koji također pokriva lice, ali ima otvoreni prorez za oči.
Hidžab u užem smislu podrazumeva veo ili maramu koju nose žene islamske veroispovesti jer predstavlja "simbol skromnosti, privatnosti i morala".
Hidžab kao predmet ili koncept se u Kuranu ni ne pominje, već se "izvodi" iz sura (24:31 i 33:59), dde stoji da žena "ne bi trebalo da pokazuje svoje ukrase nikome osim suprugu i članovima uže porodice". Pravci u islamu i njihovi teolozi pojedinačno "ukrase" tumače na različite načine, a generalno: vanjska odeća, nakit na glavi i rukama, te samom licu.