Izrael je saopštio danas da napušta svetsku organizaciju koja pri UN brine o globalnom kulturnom nasleđu, navodeći kao razlog "sistematske napade" te organizacije na jevrejsku državu.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Izraela Emanuel Nahson rekao je danas da je odluka bazirana na, kako je naveo, pokušajima te organizacije "da odvoji jevrejsku istoriju od Izraela".
On je rekao da će zvanično pismo o istupanju biti podneto pre kraja godine i da će Izrael napustiti organizaciju do kraja 2018. godine, prenosi AP.
Ranije ove godine, SAD su saopštile da istupaju iz UNESCO, takođe tada navodeći slične razloge.
Izrael se, navodi agencija, dugo žalio na kontinuirano anti-izraelska osećanja unutar svtske organizacije, gde su Izrael i saveznici te zemlje u manjini u odnosu na arapske države i njihove saveznike.
Nedavne rezolucije koje je ova organizacija donela izazvale su ogromno nezadovoljstvo Izraela koji ih je video kao rezolucije koje umanjuju duboke jevrejske veze sa Jerusalimom i starozavetnim gradom Hebronom.
GENERALNA SKUPŠTINA UN PROITIV TRAMPA
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je sinoć, na vanrednoj sednici, sa 128 glasova "za" i devet "protiv" američko priznavanje Jerusalima kao prestonice Izraela ništavnim.
Kako su prenele agencije, 35 zemalja je bilo uzdržano.
Generalna skupština sinoć je glasala o rezoluciji kojom se od američkog predsednika Donalda Trampa traži da povuče odluku o Jerusalimu, a rezoluciju je predložila Palestina nakon što su SAD u ponedeljak u Savetu bezbednosti UN uložile veto na sličnu rezoluciju koju je tada podržalo 14 ostalih članova Saveta.
Rezoluciju su, uz Palestinu, predložili Turska, kao predsedavajuća samitu Organizacije za islamsku saradnju, i Jemen, koji predsedava Arapskoj grupi u UN.
U rezoluciji se navodi da je Jerusalim "pitanje konačnog statusa" i potvrdujuju se 10 rezolucija Saveta bezbednosti o Jerusalimu koje su usvojene još od 1967, uključujući zahteve da se konačni status tog grada mora rešiti u direktnim pregovorima između Izraela i Palestinaca.
"Bilo kakve odluke i akcije koje bi izmenile karakter, status ili demografski sastav svetog grada Jerusalima nemaju pravnog efekta, ništavne su i nevažeće te se stoga moraju odbaciti", stoji u rezoluciji.
U tekstu se "zahteva da se sve države povinuju rezolucijama Saveta bezbednosti koje se tiču svetog grada Jerusalima i da ne priznaju nijednu akciju niti meru koja bi bila protivna tim rezolucijama".
Kad je reč o tome kako je koja zemlja glasala, zanimljivo je da su primaoci pozamašne američke pomoći, među kojima su Egipat, Avganistan i Iran, podržali rezoluciju, ignorišući pretnju predsednika Trampa obustavom finansijske pomoći ukoliko glasaju za rezoluciju, primećuje AP.
Za proglašenje Trampove odluke ništavnom su glasale četiri stalne članice Generalne skupštine UN - Kina, Francuska, Rusija i Velika Britanija.