Katalonski separatisti blokirali su prugu brze železnice i glavne puteve u Kataloniji, na prvu godišnjicu referenduma o samoopredeljenju. Studenti marširaju Barselonom, blokirana Đirona
"Blokirana je pruga brze železnice u Đironi, 100 kilometara severoistočno od Barselone", saopštila je železnička kompanija Renfe.
U Đironi, više desetina pristalica nezavisnosti Katalonije danas je nasilno ušlo u zgradu lokalnog predstavništva katalonske vlade, gde su skinuli špansku zastavu i postavili onu koja simbolizuje nezavisnost.
Hina prenosi da su lica nekih od aktivista bila prekrivena maramama, a njihov ulazak nisu uspeli da spreče policajci i pripadnici obezbeđenja.
Blokiran je i autoput A7, koji povezuje Barselonu i Valensiju, kao i A2, između glavnog grada Katalonije i Madrida.
Stotine studenata i srednjoškolaca maršira centrom Barselone kako bi obeležili godišnjicu referenduma.
"Nećemo zaboraviti, niti oprostiti", poruka je na transparentu koji nose studenti na koledžu i učenici srednjih škola uzvikujući slogane u znak podrške nezavisnosti Katalonije.
MINUT ĆUTANJA ZA REFERENDUM
Ljudi širom Katalonije su održali minut ćutanja u podne po lokalnom vremenu kako bi obeležili godišnjicu od referenduma i, kako navodi AP, "privukli pažnju na nasilje koje je policija upotrebila kako bi uništila glasanje".
Protesti separatista održavaju se na prvu godišnjicu nedozvoljenog referenduma u Kataloniji.
Pre dva dana, u sukobima katalonskih separatista i policije u Barseloni povređeno je 14 osoba, a šest je uhapšeno.
Katalonske regionalne vlasti su 1. oktobra 2017. održale referendum o nezavisnosti.
Na referendumu je glasalo je oko 2,26 miliona ljudi, a 90 odsto njih se izjasnilo za otcepljenje.
Posle toga, 27. oktobra 2017. godine, Katalonija je i zvanično proglasila nezavisnost.
Nakon proglašenja nezavisnosti, Vlada Španije je odmah pokrenula član 155. Ustava Španije čime je raspušten celokupan katalonski parlament uključujući i predsednika Katalonske vlade Karlesa Pudždemona, potpredsednika kao i sve ministre u parlamentu.
SAD, Nemačka, Francuska, Velika Britanija. Slovačka i Turska izrazile su podršku Španiji i njenom teritorijalnom integritetu, navodeći da ne priznaju nezavisnost Katalonije.