U dijelove Venecuele, poslije četiri dana bez električne energije, dolazi struja. Umrlo 15 pacijenata. Opozicioni lider Huan Gvaido zove na opštenarodni marš.
Ogromni prekidi u snabdijevanju električnom energijom pogoršali su ekonomsku i političku krizu u Venecueli, gdje se vlada i opozicija međusobno optužuju da su odgovorni za slom infrastrukture, prenosi AP.
Predsjednik Nikolas Maduro napisao je danas na svom Twitter profilu da su "višestruki sajber napadi" izazvali prekide i poremetili napore da se popravi nacionalna mreža.
On kaže da se nada da će se struja vratiti svuda u narednim satima.
Opozicioni lider Huan Gvaido i njegov saveznik, SAD, kažu da su Madurove tvrdnje da su oni sabotirali elektroenergetski sistem apsurdne.
Za to vrijeme, nadležni broje žrtve.
"Registrovali smo 15 smrtnih slučajeva zbog nedostatka dijalize", izjavio je direktor Koalicije organizacija za pravo na zdravlje Kodevida Fransisko Valensija.
Zbog nestanka struje situacija je posebno teška za pacijente sa oslabljenim radom bubrega i kojima je neophodna dijaliza.
Valensija je rekao da mnoge bolnice koriste generatore za struju, ali u zemlji vlada nestašica goriva zbog čega mnogi generatori ne rade i ne mogu da proizvode struju koja je neophodna za hitne slučajeve.
Direktor nevladine organizacije upozorio je na opasnost povećanja broja smrtnih slučajeva pacijenata ukoliko se ne riješi pitanje sa strujom.
U Venecueli od četvrtka poslije podne nema električne energije. U nekim oblastima, uključujući prestonicu Karakas, struja dolazi tek povremeno. Vlasti, na čelu sa aktuelnim predsjednikom NIkolasom Madurom, smatraju da su za to odgovorne SAD koje podržavaju opoziciju, dok opozicija optužuje vlast.
Maduro je sinoć izjavio da je "hakerski napad" onemogućio povratak struje u zemlji, odnosno da je juče vraćeno oko 70 odsto struje, ali je ona tokom dana ponovo nestala zbog hakerskog napada.
U Venecueli su u subotu održana dva skupa, opozicioni i pristalica predsjednika Nikolasa Madura. Opozicioni aktivisti i pripadnici policije i vojske sukobili su se u Karakasu, neposredno pred početak skupa protiv predsjednika Nikolasa Madura.
Više desetina učesnika demonstracija pokušalo je da prošeta avenijom u Karakasu, ali ih je policija pomjerila na trotoar, poslije čega su oni počeli da viču na policajce i gurali su njihove štitove.
Jedna žena poprskana je biber sprejom, javila je lokalna televizija.
U Karakasu su održane i demonstracije pristalica predsjednika Madura, nakon što je vladajuća Ujedinjena socijalistička stranka Venecuele pozvala na kontraproteste protiv imperijalizma SAD, koje su Madurovoj vladi uvele sankcije na naftu u pokušaju da je odsjeku od njenih izvora finansiranja.
SVE O KRIZI U VENECUELI: ZAŠTO, KO, KAKO?
Lider venecuelanske opozicije Huan Gvaido pozvao je na proteste i danas, odnosno na opštenarodni marš na Karakas. On i dalje ne isključuje mogućnost vojne intervencije.