• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaka treća mlada osoba žrtva internet nasilja

Autor Anadolija

Svaka treća mlada osoba je bila žrtva internet nasilja, dok je svaka peta izostala iz škole zbog internet zlostavljanja i vršnjačkog nasilja, pokazali su rezultati ankete UNICEF-a sprovedene u 30 zemalja svijeta.

Svaka treća mlada osoba je bila žrtva internet nasilja, dok je svaka peta izostala iz škole zbog intrnet zlostavljanja i vršnjačkog nasilja, pokazali su rezultati ankete sprovedene u 30 zemalja svijeta.

Rezultate ankete predstavili su u Nju Jorku predstavnici međunarodnog fonda za djecu UNICEF i Najat Mala Mjid, specijalni predstavnik generalnog sekretara UN-a za borbu protiv nasilja nad djecom. Govoreći anonimno kroz U-Report alat za aktiviranje mladih, blizu tri četvrtine mladih reklo je da su društvene mreže - uključujući Facebook, Instagram, Snapchat i Twitter - najčešća mjesta gdje su se susreli sa internet nasiljem.

“Povezane učionice znače da se škola više ne završava nakon što učenik napusti čas, kao nažalost ni nasilje u školskom dvorištu. Poboljšanje iskustva mladih koja doživljavaju u školama znači obračunavanje sa okruženjem sa kojim se susreću kako na internetu, tako i van njega“, rekla je izvršna direktorica UNICEF-a Henrieta For.

Djeca često primaju poruke neprimjerenog sadržaja

Mladi su učestvovali u anketi putem SMS poruka. Zahvaljujući tehnologiji instant SMS poruka mladi su odgovarali na niz pitanja koja se odnose na njihovo iskustvo kada je u pitanju internet zlostavljanje i vršnjačko nasilje - poput pitanja gdje se najčešće dešava zlostavljanje i koga smatraju odgovornim za sprječavanje nasilja.

Prema rezultatima, 32 posto anketiranih vjeruje da su za sprječavanje internet nasilja odgovorne vlasti, 31 posto je odgovorilo da je odgovornost na mladima, a 29 posto da su odgovorne internet kompanije.

"Jedna od ključnih poruka koja se jasno vidi iz njihovih odgovora jeste potreba za partnerstvom i uključivanjem djece i mladih: Na pitanje ko bi trebao da bude odgovoran za zaustavljanje internet zlostavljanja mišljenja su podjednako podijeljena između vlada, provajdera internet usluga (privatni sektor) i mladih", rekao je Najat Mala Mjid.

Tolerancija na nasilje najveći problem

Više od 170.000 osoba starosti između 13-24 godine učestvovalo je putem U-Reporta u ovom istraživanju, uključujući mlade iz Albanije, Bangladeša, Belizea, Bolivije, Brazila, Burkine Faso, Obale Slonovače, Ekvadora, Francuske, Gambije, Gane, Indije, Indonezije, Iraka, Jamajke, Kosova, Liberije, Malavije, Malezije, Malija, Moldavije, Crne Gore, Mjanmara, Nigerije, Rumunije, Sijere Leone, Trinidada i Tobaga, Ukrajine, Vijetnama i Zimbabvea.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE