• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Teške optužbe na račun Bečkog kliničkog centra: Trgujete li organima?

Autor Tanjug

Bečki Klinički centar (AKH) našao se na meti kritike njemačkog lista "Zidojče cajtung", koji tvrdi da ta bolnica krši pravila "Eurotransplanta", evropske organizacije za transplantaciju organa.

Tako je list prenio da je jedna pacijentkinja iz Grčke (47) za samo četiri sata dobila pluća, dok drugi pacijenti mjesecima čekaju na organ za transplantaciju.

Prema dokumentima, koje je "Zidojče cajtung" (Süddeutsche Zeitung) dobio, postoje naznake da je pacijentkinja iz Grčke 8. oktobra dobila specijalni tretman u AKH. Njeno ime se pojavilo na listi čekanja za organ u 14 časova, a u 18 sati je dobila pluća od "Eurotransplanta".

Možda će vas zanimati

"Eurotransplant" je organizacija koja upravlja informacijama o raspoloživim organima za transplantanciju, a raspoređivanje se sprovodi po oštrim kriterijumima, zbog čega mnogi pacijenti moraju da čekaju mjesecima, što je za pojedine ravno smrtnoj presudi.

Grčkoj pacijentkinji pomogli su slučajnost ili sreća, navodi njemački list, dodajući i da je transplantaciju izvršio poznati hirurg, koji transplantaciju organa pacijentima koji nisu iz zemalja članica "Eurotransplanta" naplaćuje 17.000 evra.

Inače troškovi operacije su oko 100.000 evra.

List navodi da je, između 2012. i 2015. godine, u Beču spasen život 17 pacijenata iz Rumunije transplantacijom pluća, a da iz te zemlje nije došao nijedan donorski organ.  

Takođe se navodi i da je sedam državljana Srbije dobilo pluća u bečkoj AKH, dok nijedan organ iz Srbije nije presađen nekom pacijentu iz Austrije.

AKH, odnosno Medicinski univerzitet u Beču, distancirali su se od optužbi, za koje kažu da su napisane na osnovu nepotpunih informacija i nelegitimno proslijeđenih, internih dokumenata i podataka.

U saopštenju se ističe da se AKH i Univerzitet pridržavaju svih međunarodno dogovorenih, pravila. Ističu i da su aktivnosti timova za transplantaciju pluća krajem 2017. provjerili strani eksterni eksperti, koje priznaje "Eurotransplant", i da je ustanovljeno korektno djelovanje.   Istovremeno, u saopštenju se navodi da je bečki tim za transplantaciju pluća godinama radio na uspostavljanju programa za transplantaciju u drugim zemljama, i da je presađivao pluća pacijentima iz tih zemalja.

Ukazuje se i da je ukupni bilans razmjene organa, pritom, uvijek bio pozitivan, kao i da je ta saradnja vodila ka smanjenju stope mortaliteta pacijenata na listi čekanja na 1,3 odsto.

I šef Univerzitetske klinike za hirurgiju pri AKH Valter Klepetko odbacio je sve optužbe.   Klepetko, koji je u Beču uspostavio najveći centar za transplantaciju pluća u svijetu, u izjavi agenciji APA kazao je da već decenijama njegov tim radi na razvoju progama za transplantaciju pluća u susjednim zemljama, te da je to sve javno i transparentno vođeno, a tako i prema "Eurotransplantu".  

S tim u vezi je ukazao da su takvi programi uspostavljeni u Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj, a da je u Grčkoj, u junu, započet program pružanja pomoći u uspostavljanju programa za transplantaciju pluća.  

On je rekao da je Grkinja, koja se spominje u tekstu, bila hitan slučaj, da je čekala na organ, te da su u Atini bila na raspolaganju odgovarajuća pluća, ali da su grčki hirurzi, koji su prošli godinu i po obuke, zbog kompleksnog slučaja smatrali da nisu u stanju da obave transplantaciju.

"Moj tim je zamoljen od grčkih kolega, da ovoj pacijentkinji presadi pluća u Beču. Odobrio sam to, uz uslov da pluća koja su stajala na raspolaganju u Grčkoj budu prijavljena 'Eurotransplantu'. To je bilo transparentno i u skladu sa svim pravilima", objasnio je on.  

"Mi smo proteklih godina iz Grčke dobili 22 puta više pluća od donatora nego što smo transplantirali grčkim pacijentima", dodao je Klepetko.

Ukazao je da se stranim pacijentima naplaćuju intervencije u Beču, i da one mogu koštati između 70.000 i 100.000 evra, u zavisnosti od zadržavanja u bolnici.

Takođe je kazao da čitav tim dobija, za takvu intervenciju, 17.000 evra, od čega on dobija 20 odsto, 12 odsto bolnica, a ostatak članovi tima.

Podsjetio je da se u bečkom AKH godišnje sprovodi oko stotinu transplantacija pluća.

"Uskoro ćemo dostići cifru od 2.000 sprovedenih transplantacija pluća", kazao je Klepetko.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE