Ruski ledolomac "Arktika", na nuklearni pogon, najavljen kao najmoćniji brod te vrste na svijetu i simbol ambicija Moskve prema Sjevernom polu, vratio se u subotu u luku Sankt Peterburga poslije dvodnevnog probnog putovanja.
Namijenjen transportovanju tečnog prirodnog gasa iz oblasti Sjevernog pola, brod je dugačak 173 metra, visok 15 metara i ima deplasman od 14.000 tona.
Uplovio je u vode drugog ruskog grada u subotu ujutro, na putu ka baltičkom brodogradilištu gdje je izgrađen.
"Arktika" je dva dana bila na moru radi testiranja algoritama za rad uređaja broda i manevrisanja, rekao je u saopštenju Mustafa Kačka, direktor "Atomflota", kompanije zadužene za rusku flotu ledolomaca.
Iako ima nuklearni pogon, "Arktika" je za tom prvom putovanju koristila dizel-motor.
Prema riječima graditelja, taj brod može da razbije led debljine 2,8 metara.
Porinut još 2016. godine, dio je plana da se i zimi omogući plovidba kroz sjeverozapadni prolaz, koji preko Arktika spaja Atlantski s Tihim okeanom.
Taj plan treba da Rusiji pojednostavi isporuku gasa i nafte u jugoistočnu Aziju.
Završne probe "Arktika" su zakazane za mart i april 2020. godine, a počeće da radi u maju 2020.
Grade se još dva slična broda - "Ural i "Sibir".
Russian nuclear-powered giant icebreaker completes test run: Russia’s nuclear-powered icebreaker Arktika, touted as the strongest of its kind and a symbol of Moscow’s ambition to tap the Arctic’s commercial potential, returned to Saint Petersburg on…https://t.co/3UbXq8eEZ9pic.twitter.com/h4l8FLJqdF
— NotComey (@notComey)December 14, 2019
Ekonomski razvoj oblasti Sjevernog pola, gdje se sukobljavaju interesi pet zemalja, uključujući Rusiju i Sjedinjene Države, predsjednik Vladimir Putin postavio je kao prioritet.
Rusija se nada da će postati prva ekonomska i vojna sila u oblasti Sjevernog pola, koristeći se globalnim zagrijavanjem klime zbog koje se topi vječni led, što bi trebalo da otvori i nove trgovinske puteve na krajnjem sjeveru.