• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šengen slavi 26. godišnjicu s potpuno zatvorenim granicama

Autor Tanjug

Šengenski prostor, čije zemlje članice ukidanje unutrašnjih graničnih kontrola smatraju jednim od najvećih postignuća evropskih integracija, obilježava u četvrtak 25. godišnjicu s potpuno zatvorenim granicama i strogim kontrolama uvedeni

 Šengen slavi 26. godišnjicu s potpuno zatvorenim granicama Izvor: mondo.rs/arhiva

Sporazum kojim je krenula priča o Evropi bez unutrašnjih granica potpisan je na brodu "Princeza-Mari Astrid", na rijeci Mozel pored malog luksemburškog mjesta Šengena, na tromeđi Francuske, Luksemburga i Njemačke 14. juna 1985. godine.

Tada ga je potpisalo pet zemalja članica - Francuska, SR Njemačka, Holandija, Belgija i Luksemburg.

Međutim, trebalo je da prođe skoro deset godina da sporazum zaživi u praksi. Stupio je na snagu 26. marta 1995. godine i tog dana ukinute su unutrašnje granične kontrole između prvih pet potpisnica sporazuma, kao i Španije i Portugala koje su se u međuvremenu pridružile sporazumu, prenosi Hina.

Možda će vas zanimati

Šengenski prostor od tada nastavlja da se širi i danas su od 26 evropskih zemalja 22 države članice EU: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Francuska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Mađarska, Malta, Holandija, Njemačka, Poljska, Portugal, Slovenija, Slovačka, Španija i Švedska.

Četiri zemlje koje nisu članice EU takođe su dio Šengena: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.

Trenutno je pet zemalja članica EU van Šengena. To su Irska, koja je morala da ostane van EU budući da donedavna članica Velika Britanija nikada nije pristala da ona bude članica tog prostora, a uvođenje graničnih kontrola na irskom ostrvu bilo bi u suprotnosti mirovnom sporazumu iz 1998. godine.

Van Šengena je i Kipar, čija međunarodno priznata vlada ne kontroliše cijelu teritoriju s obzirom na to da je na sjeveru ostrva Turska Republika Sjeverni Kipar.

Bugarska i Rumunija od 2011. godine imaju pozitivnu ocjenu Evropske komisije, ali još nema političke saglasnosti da budu primljene. Peta je Hrvatska, koja je u oktobru prošle godine dobila pozitivnu ocjenu Evropske komisije da ispunjava potrebne kriterijume za ulazak u šengenski prostor i sad čeka političku odluku Savjeta EU.

Danas na godišnjicu stupanja na snagu, Šengenski sporazum je potpuno suspendovan zbog nezapamćene zdravstvene krize koja je zahvatila cijeli svijet. Pandemija virusa korona nije samo zatvorila granice nego i zaustavila većinu ekomomskih i društvenih aktivnosti.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE