Najviši predstavnici Svetske zdravstvene organizacije ukazali na neophodnost što većeg vaksinisanja u svetu kako bi se sprečile neke već opasne bolesti i nadaju se da će se pronaći i vakcina protiv korone.
Vakcine protiv korona virusa nema i veliko je pitanje da li će je i kada biti. U mnogim laboratorijama sveta naučnici testiraju, ispituju, u pojedinim zemljama javili su se i dobrovoljci...
Direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je danas da je trenutno "najjače oružje protiv korone "solidarnost" (ovu reč je naznačio i ponovio je nekoliko puta) i istakao da ovaj virus "neće biti pobeđen ako svet ne bude ujedinjen".
"Solidarnost, solidarnost, solidarnost. Ako ne budemo ujedinjeni, virus će to iskoristiti i naraviće haos", poručio je on, ističući da je svetu potrebna vakcina kako bi zaustavila ovu opasnost.
Govorio je i o vakcinaciji, kao najboljem mogućem načinu za prevenciju drugih zaraznih bolesti, navodeći i da se više od 300 miliona dece širom sveta trenutno ne vakciniše.
"U južnoj hemsferi počinje sezona gripa i neophodna je vakcinacija. Vidimo i da neki odustaju, da ne žele da se vakcinišu, a mitovi o vakcinaciji dodaju ulje na vatru. Ako se ljudi ne vakcinišu, biće u opasnosti od drugih zaraznih bolesti, a najtragičnije je što će mnoga deca umreti", rekao je direktor SZO.
On je pozvao svet i da finansijski podrži međunarodnu organizaciju "Gavi", čiji je cilj da do 2025. godine, vakciniše svu decu (koja nisu vakcinisana protiv određenih bolesti).
Što se tiče mera izolacije, protesta ljudi, ali i ukidanja određenih mera u pojedinim zemljama, predstavnici SZO navode da je najvažnije pratiti epidemiološku situaciju, testove, broj novozaraženih i umrlih. Ako taj broj stagnira ili je u opadanju, svakako da je to jasan pokazatelj da prilike idu na bolje, saglasni su, ali i poručuju:
"Dug je put pred nama. Nismo ni blizu pobede, moramo da budemo psihički spremni da ima još mnogo troga pred nama".
Direktor SZO je naglasio da ta organizacija nema instrumente kojima bi primorala vlade država sveta da preporuke obavezno primenjuju.
"Mi možemo samo da damo preporuke, nemamo mandat da primoramo zemlje da to primene. Do zemalja je da to prihvate ili odbiju, ali dajemo savete na osnovu najbiljih naučnih pokazatelja. Podsetio bih vas da smo 30. januara proglasili najviši steben globalne uzbune, a tada je bilo registrovano samo 82 slučaja zaraženih korona virusom COVID-19 van Kine, a tada nije bilo nijednog slučaja u Africi, Latinskoj Americi, u Evropi samo 10... Svet treba pažljivo da sluša SZO", rekao je Gebrejesus.