Dok gradonačelnik Njujorka Bil de Blasio poziva na mir na ulicama ovog grada, njegova ćerka je uhapšena.
Izvor: Tanjug/AP Photo/Matt Born/The Star-News
Dvadesetpetogodišnja Kjara je uhapšena u subotu uveče nakon što je njujorška policija okupljanje demonstranata na Menhetnu proglasila nelegalnim.
Ćerka gradonačelnika je lišena slobode zbog blokiranja saobraćaja i odbijanja naredbe da napusti lokaciju.
Policijski izvori su za "New York Post" rekli da je uhapšena na mestu paljenja policijskih automobila gde su se sukobili demonstranti i policija.
Prilikom hapšenja Kjara nije rekla da je gradonačelnikova kćerka, ali je policiji dala adresu rezidencije.
Veruje se da je uhapšena sat pre nego što je gradonačelnik održao konferenciju za medije u kojoj se zahvalio na mirnim protestima, ali i poručio da je "vreme da ljudi idu svojim kućama".
Structural racism haunts the lives of people of color. What we're seeing is an overflow due to decades of injustices. I see my own privilege and can only understand so much. I know enough to say that for the Black community every day is pervaded by racism. We will do better.pic.twitter.com/XAK7S0HxoO
Nakon što je dobila naređenje da se pojavi na sudu Kjara je puštena na slobodu.
Demonstracije u Solt Lejk Sitiju i nekoliko drugih velikih gradova širom Amerike održavaju se zbog smrti Džordža Flojda u Mineapolisu u Minesoti.
Džordž Flojd, koji je imao 46. godina, preminuo je u ponedeljak.
Slučaj je privukao pažnju javnosti, pošto su očevici snimili i na društvenim mrežama objavili video snimak intervencije, koji prikazuje policajca - belca - kako kleči osumnjičenom muškarcu - crncu - na vratu, dok ga ovaj upozorava da ne može da diše.
U međuvremenu je stigla informacija da je policajac uhapšen.
Protesti su krenuli mirno, ali su se pretvorili u nerede zbog čega su vlasti u više država uvele policijski čas, a pozvana je i Nacionalna garda.
Naime, predsednik Donald Tramp je zjavio da "razbojnici" ne poštuju Flojdovu smrt i pozvao Nacionalnu gardu da zavede red.
Tokom protesta koji su izbili u SAD povodom ubistva Džordža Flojda i koji traju već šest dana više od 4.400 demonstranata je uhapšeno, prenosi portal USA tudej.
Mirni protesti su se ubrzo pretvorili u vandalizam i pljačkanje širom zemlje, a policija je morala da upotrebi suzavac i gumene metke prilikom sukoba sa demonstrantima.
U sukobima sa policijom poginula su tri učesnika protesta, jedan u Kentakiju i dva u Ajovi.
U Nju Džersiju zabeleženo je kako demonstranti pale policijski automobil, lome prozore, dok je širom zemlje zabeleženo kako demonstranti iznose robu iz razbijenih prodavnica.