Video Samit o Kosovu i Metohiji, čiji su domaćini predsednik Francuske, Emanuel Makron, i kancelarka Nemačke, Angela Merkel, počeo je danas oko 10:30. Težak sastanak, kaže predsednik Vučić.
"Bio je težak razgovor na samitu, srbija imala drugačiji stav od svih učesnika, a albanci su na samit došli sa maksimalističkim zahtevima", kaže predsednik Vučić, koji se na Samit uključio iz rezidencije ambasadora Srbije u Parizu, u okviru zvaniične dvodnevne posete Francuskoj.
"Verujem da će Nemačka i Francuska izaći sa svojim zajedničkim, predsedničkim saopštenjem, pošto je bilo stvari oko kojih nismo imali isto viđenje", rekao je Vučić novinarima u Parizu.
Vučić je rekao da su Nemačka i Francuska imale korektan stav, da nisu vršili poseban pritisak i da njihovi lideri razumeju poziciju Srbije, kao i ono što je realno, ali da su te zemlje priznale nezavisnost Kosova.
"Ne moram ništa dalje da objašnjavam i govorim", rekao je Vučić.
On je istakao da je albanska strana izašla sa svojim zahtevima, koje je nazvao "spiskom lepih želja", pošto Srbija ne prihvata nikakve ultimatume i naređenja, te predočio novinarima šta je to što Priština traži.
"To su očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova, očuvanje Ustava i ustavne organizacije Kosova, trajno uzajamno priznanje, a ne model dve Nemačke, članstvo u UN i da druge evropske zemlje priznaju Kosovo. A, tek onda će da se bave pitanjem nestalih i ratne štete", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je na to poručio da je svaki razgovor potpuno besmislen ako su ti zahtevi smisao svega.
"Spremni smo da razgovaramo o svim koracima koji bi popravili odnose naroda, protok ljudi, roba, kapitala, ali da ne prihvatamo ultimatume. To nije moguće i realno", rekao je Vučić.
On je izrazio zahvalnost Merkel i Makronu na organizaciji Samita i trudu i naporu da dovedu dve strane za sto i pokažu posvećenost rešavanju problema.
Na Samitu učestvuju i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borel i premijer tzv. Kosova, Avdulah Hoti, koji po prvi put menja dosadašnjeg pregovarača, predsednika samoproglašene republike, Hašima Tačija.
Samit se održao uoči planiranog nastavka dijaloga Beograda i Prištine, u Briselu u nedelju. Najnovija informacija je da se susret odlaže. Predsednik Srbije je rekao da je nastavak dijaloga pomeren za četvrtak, a da će u nedelju biti video konferencija sa Briselom.
"Sada se sve promenilo - u nedelju ćemo da imamo video konferenciju, a nastavak dijaloga je planiran za četvrtak u Briselu, uz učešće obe delegacije", kazao je Vučić posle video samita u Parizu.
Kazao je da se, umesto sutrašnje večere sa zvaničnicima EU, delegacija Srbije vraća u zemlju, da bi u nedelju učestvovala na videokonferenciji, a potom, za četiri dana ide u Brisel na nastavak dijaloga.
Postojale su naznake da Priština neće biti zastupljena u nedelju na najvišem nivou, odnosno na nivou premijera Avdulaha Hotija, jer je predsednik Vučić kazao juče da je čuo određene glasine da Albanci neće doći u Brisel, iako se čekalo mesecima na nastavak dijaloga. Međutim, to je danas demantovano iz Prištine.
Predsednik Vučić je sinoć novinarima u Parizu, posle sastanka sa predsednikom Makronom, rekao da veruje da će video samit biti otvoren razgovor, ali da ne očekuje previše rezultata, niti saglasnost.
Kako je naveo, veruje da će svako govoriti o tome kako vidi dijalog, odnosno, budućnost razgovora.
"Ne mislim da će da bude previše rezultata, biće pronađeni nekakvi principi, ali koje ne možemo svi da dogovorimo, tako da verujem da će izaći sa predsedničkim saopštenjem Francuzi i Nemci, mi ćemo posebno, kao i Albanci", rekao je Vučić.
Istakao je da se ništa ne prelama preko noići i da on više veruje u niz malih koraka, malih sporazuma, te da će taj pristup imati i na samitu.
"Da obezbedimo slobodan protok ljudi i usluga, očuvanje mira, da obezbedimo bezbroj malih sporazuma koji će da promene odnose između Srba i Albanaca, da vidimo šta ćemo da radimo sa tim o čemu se ne slažemo", rekao je Vučić.