Nakon dugih pregovora lideri EU 27 postigli su dogovor o planu za oporavak i višegodišnjem zajedničkom budžetu u iznosu za period od 2021. do 2027.
Nakon četiri dana postignut je dogovor o budžetu u iznosu od 1.824 milijarde evra.
Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel napisao je jutros na Twittter-u da je postignut dogovor kratkom porukom "Dogovor!" (Deal!).
Francuski predsjednik Emanuel Makron je sa svoje strane na Twitter-u napisao da je to "istorijski dan za Evropu".
"Imamo dogovor i to dobar dogovor! EU nikada nije tako ambiciozno željela da investira u budućnost sa budžetom (2021-2027) od 1.074 milijardi evra i fondom za oporavak ekonomije od 750 milijardi evra", rekla je belgijska premijerka Sofi Vilmes.
Na samitu koji je počeo u petak postignut je dogovor poslije "bitke" takozvane štedljive četvorke koju čine Holandija, Danska, Švedska i Austrija, s jedne strane, i Francuske i Njemačke koje su predložile plan ekonomskog oživljavanja od 750 milijardi evra.
Od tih 750 milijardi evra, 390 milijardi evra će biti namijenjeno za subvencije državama koje su najviše pogođene pandemijom korona virusom i to će biti zajednički dug EU.
Tome se protivila štedljiva četvorka.
Mišel je ubijedio tu četvorku tako da je od predviđenih 500 milijardi evra, koliko je bilo ponuđeno u francusko-njemačkom planu, tu sumu smanjio na 390 milijardi.
Ključni problem tokom četiri dana samita bio je taj što su se zemlje bogatog sjevera EU, posebno "štedljiva četvorka", protivile načelu da se pomoć mahom upućuje u vidu bespovratnih poklona, a ne kredita.