Libanski predsjednik Mišel Aun objavio je da 2.750 tona amonijum nitrata ostavljenog bez nadzora u skladištu punih šest godina uzrok tragedije u Bejrutu.
Amonijum-nitrat poznat je svim poljoprivrednicima kao - đubrivo koje se stavlja na njive.
Sva nitratna jedinjenja su sama po sebi eksplozivna.
Kalijum-nitrat, koji je hemijski blizak amonijum-nitratu, predstavlja osnovnu komponentu baruta.
Takozvani privredni eksplozivi prave se na bazi amonijum-nitrata, gdje se dodaju ugljena prašina i malo dizel-goriva.
Norveški terorista Bering Brejvik upravo je amonijum nitrat upotrebio za bombaški napad na sjedište vladine zgrade u Oslu.
Oprez zbog ovog đubriva u SAD vlada još od 1995. godine, kada je Timori Mekvej, prilikom bombaškog napada na zgradu federalne vlade u Oklahoma Sitiju, upotrebio 4.000 funti amonijum-nitrata, kako bi raznio to zdanje, usmrtivši 166 ljudi.
A Lebanese trying to flee from the explosion in Beirut still got hit from a distance . Pray for Lebanon, pray for the world#BeirutBlast#Beirutpic.twitter.com/k1m0fFbhHq
— Nappy Blaze (@Nappyblaze)August 4, 2020
Amerikanci su čak pripremili „program bezbjednosti za amonijum-nitrat”, jedno od najrasprostranjenijih đubriva na svijetu, zahtijevajući od onih koji kupuju, prodaju ili transportuju najmanje 25 funti ove hemikalije na teritoriju SAD da se registruju kod vlade, kako bi se moglo vidjeti da li su na listama terorista.
Another terrifying angle of the Beirut explosion. The devastation this caused is massive. My heart hurts for the kids hurt by this. Pray for miracles during the search & rescue operations happening.pic.twitter.com/AL67x8toDN
— Robby Starbuck (@robbystarbuck)August 4, 2020
„Bombe od đubriva” često se koriste i u Iraku za napade na snage bezbjednosti.
Eksplozija koja se dogodila u Bejrutu, u kojoj je poginulo 73 osobe, a oko 3.700 ranjeno, navodno se osetila i na mjestima 250 kilometara udaljenim od Bejruta.