Na Veneri su otkriveni mogući znaci života.
Istraživači su primetili fosfin u atmosferi planete u komšiluku, nagoveštavajući da je on možda dom vanzemaljskog života.
Otkriće nije direktan dokaz života na drugoj planeti, ali sama količina fosfina na Veneri ne može se objasniti bilo kojim poznatim postupkom, što navodi istraživače da sugerišu da je to znak vanzemaljskog života u našem Sunčevom sistemu.
Na Zemlji, fosfin je jedan od najneugodnijih i najotrovnijih gasova koji postoji, sa mirisom trule ribe i koji se nalazi na mestima kao što su sluz u jezeru i pingvinski izmet. Iako se pravi kroz neke industrijske procese, stvaraju ga i anaerobni organizmi, poput bakterija i mikroba.
Kao takav, smatra se da je to izvrstan "biopotpis" , odnosno pokazatelj života. Stručnjaci su u prošlosti sugerisali da bi otkriće fosfina u velikim količinama na drugim stenovitim planetama bilo određeni pokazatelj života vanzemaljaca - a sada je pronađeno na Veneri.
Površina Venere je vruća i kisela, pa bi uslovi na ovoj planeti otežali bilo kakav život. Međutim, smatra se da je sredina u gornjim slojevima vazduha, među oblacima naseljiva, odnosno uslovi su umereniji.
Tamo se smatra da se može naći gas.
Međunarodni tim istraživača predvođen Džejn Grejvs sa Univerziteta u kardifu izvestila je o ovom otkriću u članku "Gas fosfin u oblacima Venere", objavljenom danas u časopisu "Nature Astronomy"
Upozoravaju da ne postoji način da se sa sigurnošću zna šta znače nalazi, zaključujući u tom radu da otkriće "nije čvrst dokaz postojanja života na Veneri, već samo anomalne i neobjašnjive hemije".
"Ili se fosfin proizvodi nekom vrstom hemijskog ili geološkog procesa za koji niko ne zna - ili bi mogao postojati biološki razlog", rekla je Emili Drabek-Maunder, astrofizičarka iz Kraljevske opservatorije u Griniču i autorka na papiru.
(Mondo/Independent)