Vlada Jermenije proglasila je ratno stanje zbog eskalacije situacije u Nagorno-Karabahu. Objavljena je i opšta mobilizacija.
I lider Nagorno-Karabaha Araik Artjunjan proglasio je ratno stanje i objavio opštu mobilizaciju za sve starije od 18 godina, saopštio je njegov portparol Vagram Pogosjan.
Pogosjan je na svom Fejsbuk nalogu podijelio izjavu predsjednika nepriznate Republike Nagorno-Karabah u kojoj se kaže:
"Imajući u vidu situaciju, sazvana je vanredna sjednica parlamenta. Obraćajući se poslanicima proglasio sam ratno stanje i opštu mobilizaciju Artjunjan je rekao da u Nagorno-Karabahu nikad nisu bili pristalice rata, ali da su za njega spremni".
"Nema nikog ko više od nas voli mir. Mi nismo željeli rat, on nam je nametnut i mi smo dužni da branimo otadžbinu i svoje porodice. Za humanitarnu katastrofu koja prijeti regionu biće odgovoran lično predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev,'' rekao je Arutjunjan.
Civilians on settlements of#Azerbaijanifrontline zone have subjected to intensive heavy artillery shelling by#Armeniantroops killed and wounded among are reported toopic.twitter.com/FqAPopJfhx
— Anon Candanga EN (@anon_candanga)September 27, 2020
U međuvremenu, Ministarstvo odbrane Jermenije objavilo je da se građani Jermenije masovno javljaju u svoje vojne odsjeke kako bi kao dobrovoljci otišli u Nagorno-Karabah.
Prema izvorima jermenskog Sputnjika, širom zemlje u vojne odsjeke javilo se čak 10.000 ljudi.
"Ministarstvo odbrane Jermenije visoko cijeni spremnost sugrađana ali saopštava da u ovom trenutku nema potrebe za angažovanjem dobrovoljaca.
#BREAKING– The Azerbaijani Defense Ministry reports the destruction of 12 Armenian anti-aircraft systems since the morning on the border with Armenia.
— ISCResearch (@ISCResearch)September 27, 2020
The Armenian MoD claims that 2 helicopters & 3 UAVs were shot down, three enemy tanks were destroyed.#Armenia#Azerbaijan
Ako to bude potrebno, Ministarstvo će izaći sa specijalnim saopštenjem," navodi se u saopštenju Ministarstva.
Portparolka jermenskog Ministarstva odbrane Šušan Stepanjan napisala je na Fejsbuku da je azerbejdžanska provokacija isplanirana ranije i da niz okolnosti ukazuje na to.
If it is war#Azerbaijanwants, then war is what they are going to get.pic.twitter.com/J4UOHk3qjl
— Arayik Harutyunyan | Artsakh President (@Pres_Artsakh)September 27, 2020
"Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da je počelo ‘kontraofanzivu’ što pokazuje da su borbena dejstva planirana ranije. Svaki vojnik, koji ima elementarno znanje, reći će da priprema kontraofanzive traje nedjeljama," rekla je ona.
Azerbejdžan: Jermenija počela granatiranje
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je obavijestilo da je Jermenija počela intenzivno granatiranje položaja azerbejdžanske vojske i naselja, i da je prijavljena šteta, kao i povrede među civilima.
"Zbog toga su oružane snage Azerbejdžana odlučile da otpočnu kontra-ofanzivu duž cijele linije fronta," saopštilo je ministarstvo odbrane Azerbejdžana.
Oružani sukobi na jermensko-azerbejdžanskoj granici izbili su prethodno 12. jula. Međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost zbog tih događaja, a o tome su u telefonskom razgovoru diskutovali i predsjednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan. Iz Kremlja su tada saopštili da su se lideri složili da diplomatsko rješenje problema Nagorno-Karabaha nema alternativu.
Putin je naglasio važnost sprečavanja svih dejstava koji podstiču eskalaciju napetosti. Predsjednici su tada izrazili spremnost da koordiniraju napore u cilju stabilizacije situacije u regionu.
Istorijat sukoba
Sukob Azerbejdžana i Jermenije počeo je u februaru 1988. godine, kada je autonomna oblast Nagorno-Karabah objavila o izlasku iz Azerbejdžanske republike. Nakon toga, u septembru 1991. godine, u centru ove oblasti u Stepankerteu objavljeno je o uspostavljanju Nagorno-Karabahske Republike (NKR).
Vlasti Azerbejdžana su tokom kasnijeg vojnog sukoba izgubile kontrolu nad Nagorno-Karabahom.