• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hronologija istrage ubistva Radenka Bašića: Hapšenja, puštanja, optužbe i kontroverze

Autor Brankica Spasenić

Istraga je rezultirala otkrivanjem osumnjičenog direktnog izvršioca, kao i naručioca i organizatora, ali otvorila i brojne kontroverze o postupanju istražnih organa i sumnje u profesionalnost i pravičnost njihovih postupaka.

 Pećani - ubistvo načelnika kriminalističke polcije Izvor: Mondo - Brankica Spasenić

Istraga ubistva načelnika Sektora kriminalističke policije PU Prijedor Radenka Bašića rezultirala je, prema dosadašnjim informacijama, otkrivanjem osumnjičenog direktnog izvršioca, kao i naručioca i organizatora ove brutalne likvidacije, ali je otvorila i brojne kontroverze o postupanju istražnih organa i sumnje u profesionalnost i pravičnost njihovih postupaka.

MUP RS je preksinoć uhapsio Aleksandra Miljatovića koji je osumnjičen da je po prethodnom dogovoru i po “narudžbi” Dalibora Railića, ubio Bašića u ponedjeljak oko 6.50 sati u prijedorskom naselju Pećani ispalivši mu jedan hitac iz pištolja u potiljak. Miljatović je navodno sve priznao i do detalja ispričao istražiocima na koji način je isplanirano i realizovano ovo ubistvo.

Prema nezvaničnim informacijama iz istrage, on je za 50.000 evra “ugovorio” da ubije Bašića, a nakon počinjenja djela, garderobu je zapalio, a pištolj bacio u Vrbas.

Trenutno je na ispitivanju u policiji i tokom dana bi trebalo da bude sproveden u nadležno tužilaštvo, dok je osumnjičenom organizatoru ovog teškog ubistva, Daliboru Railiću, Sud BiH u petak odredio pritvor.

Hapšenje, puštanje, hapšenje

Proteklih sedam dana, iz istrage su (ne)zvanično curile brojne informacije, koje su, uz izjave nekih političkih zvaničnika, ali i pravosudnih institucija, bacile mrlju ne samo na ovu istragu, nego i političko-policijsko-tužilačko postupanje generalno.

Isti dan kada se desilo ubistvo, u Prijedor je došao direktor policije RS Siniša Kostrešević, koji je odmah poručio da ono neće ostati nerasvijetljeno, te da će policija “prevrnuti svaki kamen” dok ne nađe počinioce.

Uslijedili su brojni pretresi u Banjaluci i Prijedoru, te privođenja na desetine osoba, među kojima su bili i mnogi koji su od ranije “bezbjednosno interesantni”.

Među njima, izdvojio se Dalibor Railić, koji je jedini sproveden u Okružno javno tužilaštvo Prijedor, ali postupajući tužilac donosi odluku da nema dovoljno dokaza da mu se predloži pritvor i pušta ga na slobodu.

Međutim, MUP RS ga odmah potom ponovo hapsi i odvodi u Tužilaštvo BiH, koje mu predlaže pritvor i to zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa droga u vezi sa akcijom “Storidž”. Sud BiH mu na osnovu toga, u petak određuje pritvor.

Odluka prijedorskog tužioca, izazvala je šok i negodovanje u MUP-u RS, ali i srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji se neskriveno umiješao u istragu.

Dodik se obrušio na OJT Prijedor, ali i na Republičko javno tužilaštvo, ocijenivši čak da je “poražavajuće da nisu našli dovoljno dokaza za borbu protiv opasnih tipova koji u ovom slučaju ubijaju policajce i time su se solidarisali sa tim zločincima”.

“Policija je učinila napore da privede određene osumnjičene za koje su prezentovani dokazi, a Tužilaštvo u Prijedoru je oslobodilo i pustilo na slobodu te osumnjičene osobe. Policija koja je u potpunosti uvjerena da je na pravom tragu odmah je uhapsila te osumnjičene osobe i tražila od Specijalnog tužilaštva Republike Srpske da narede dodatnu istragu i odredi pritvor. Specijalno tužilaštvo nije reagovalo, a onda se tražila intervencija Tužilaštva BiH”, izjavio je Dodik, inače oštar protivnik pravosuđa na bh. nivou i zagovornik njegovog ukidanja.

Najavio je i da će tražiti tužilačku odgovornost, izjavio kako “postoje informacije da bi tužilac iz Prijedora mogao biti blizak sa različitim ljudima”, a čak je i najavio veliku policijsku akciju u kojoj je u subotu uveče uhapšen osumnjičeni počinilac ubistva Aleksandar Miljatović.

Mjere bezbjednosti

Na njegove izjave, oštro je reagovalo Republičko tužilaštvo nazivajući ih “neistinitim i neargumentovanim”, ali su otišli i korak dalje te naveli kako ovake informacije Dodiku dolaze od određenih policijskih struktura koje bi da “prikriju propuste učinjene prilikom provođenja mjera bezbjednosti načelnika Radenka Bašića, a da za učinjene propuste okrive tužilaštva”.

“Informacije na koje se poziva član Predsjedništva BiH, a koje nisu tačne, očigledno dolaze iz struktura MUP RS koje ne učestvuju u istrazi i prikupljanju dokaza, već iste plasiraju s namjerom prikrivanja vlastitih propusta i nezakonitih komunikacija i radnji sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa”, stoji u saopštenju.

Iako Republičko tužilaštvo ne precizira kakvi propusti su napravljeni u mjerama bezbjednosti Bašića, u medijima su se pojavile informacije da je Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH (OBA) još ranije obavijestila MUP RS o sumnjama da je Bašiću ugrožena bezbjednost.

Postavlja se pitanje, kako je u takvim okolnostima načelnik prijedorske krim-policije hodao sam i potpuno nezaštićen, što se desilo i tog jutra kada je ubijen i kada je iz svog stana u Pećanima pješke krenuo na posao.

Ko je S.P., a ko na fotorobotu?

Nedugo nakon hapšenja Railića, sud u Prijedoru daje saopštenje da je određen pritvor S.P. osumnjičenom da je počinio krivično djelo pomaganje u teškom ubistvu.

Prije toga nije postojala nijedna informacija da je ova osoba uhapšena, niti da je odvedena na ispitivanje u tužilaštvo, a posebno ne da je pod optužbom za ovako teško krivično djelo.

Ispostavilo se da se radi o Siniši Praštalu kojeg je tužilaštvo osumnjičilo da je pomagao Railiću, ali iz MUP RS ove navode nisu željeli da potvrde niti da uopšte komentarišu njegovo pritvaranje, uz nezvanične infromacije da ga “nisu oni hapsili”.

U međuvremenu, MUP RS objavljuje fotorobot muške osobe i apeluje na građane ukoliko su ga vidjeli ili ga primijete u narednom period, o tome odmah obavijeste policiju. Ubrzo se uporedo sa crtežom, pojavljuje i fotografija iste osobe, da bi se isti dan ispostavilo da se radi o Adelu Kabašu zvanom Dasta.

U pitanju je osoba za kojom je raspisana crvena Interpol potjernica zbog sumnje na ubistvo Mehmeda Ramića u sarajevskom naselju Pofalići u decembru prošle godine.

Od tada je nedostupan policijskim organima u BiH, ali je lice koje je lako prepoznatljivo istražnim organima jer je jedan od najtraženijih bjegunaca u BiH i nalazi se u evidenciji svih domaćih ali i regionalnih potjernica.

Do danas iz policije nije stigla zvanična potvrda da je na fotorobotu on, te kakva je njegova uloga i eventualna umiješanost u ubistvo Bašića.

Za sve ovo vrijeme ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač nije bio u zemlji, jer je boravio u posjeti Izraelu.

/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/

(Mondo)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE