Svjedok tužilaštva na današnjem nastavku suđenja bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo (IJZ) RS Branislavu Zeljkoviću i drugima, kazao je da je nabavna cijena maske od 6,90 KM bila prihvatljiva i čak najniža u to vrijeme na tržištu.
Misli se na cijene koje je dobio IJZ kao centralni nabavni organ.
Svjedok Dragan Obradović, tadašnji načelnik Službe za ekonomsko-finansijske poslove u IJZ, je naveo da je ponuda firmi "Procontrol" i "Promeding" za maske FFP2 po cijeni od 6,90 KM bez PDV bila i jedina koju je Institut u to vrijeme dobio.
U predmetu "Korona ugovori" za malverzacije u nabavkama medicinske opreme u Republici Srpskoj tokom pandemije, osim Zeljkovića koji je optužen za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, optuženi su još i direktor firme "Procontrol " Slavko Bojić (pomaganje u zloupotrebi službenog položaja), bivši direktor "Sineks laboratorije" Sani Crljić (pomaganje), direktor agencije "Travel for fun" Saša Marković (davanje mita) i direktor "Promedinga" Dragan Dubravac (zloupotrebe u postupku javne nabavke).
Odgovarajući na pitanja Zeljkovićevog branioca Jadranke Ivanović, Obradović je rekao da cijena u tom trenutku nije bila prioritet i da je roba bila hitno potrebna.
"Uzimali smo sve što se moglo naći na tržištu, jer je u uslovnima pandemije korona virusa to bilo neophodno za zdravstvene radnike. Prioritet je bio da se maske nabave, a ne njihova cijena", rekao je Obradović.
Podsjetio je da su u kritično vrijeme mnoge zemlje čak uvodile embargo na izvoz maski i zaštitnih odjela.
Ivanović ga je upitala da li je to ikada rekao tužiocu, a svjedok je odgovorio potvrdno. Dobar dio pitanja odbrane bio je usmjeren ka procedurama i pravilnicima koji se tiču javnih nabavki, te unutrašnje organizacije IJZ.
Svjedok je potvrdio i da je kao predsjednik Komisije za javne nabavke naknadno potpisao jedan od zapisnika i odgovorio da ne smatra da je time prekršio granice svojih ovlašćenja.
Ocijenio je i da nije bilo ništa neobično u tome što se komisija, u uslovima pandemije, nije sastajala. Pojasnio je da se ni drugi zaposlenici zavoda, koji su bili uključeni u cijeli postupak nisu protivili načinu na koji se tada radilo.
Prije ispitivanja svjedoka, odbrana je nastavila da iznosi prigovore na dokaze koje je tužilaštvo predalo sudu na prošlom ročištu, kao što su kopije i ovjerene kopije tenderske dokumentacije i slično. Odbrana je nastavila da insistira da se radi o nezakonitim dokazima, kao i da je pretres u IJZ urađen na nezakonit način.
Bojićev branilac, advokat Dragan Tolimir, ukazao je da je pomoćnik direktora IJZ Jela Aćimović "ovjeravala" dokumente koje tužilaštvo prilaže kao dokaze, a ona nije "ovlašćena za zastupanje i predstavljanje" IJZ, već Zeljković.
Duška Bogojević, advokat Dubravca, istakla je da u daljem postupku odbrana neće imati potrebu da izvodi svoje dokaze jer, kako kaže, svi dokazi tužilaštva idu u prilog petorice optuženih.
Republički javni tužilac Sanja Tadić - Stojisavljević istakla je da su prigovori odbrane neosnovani.
Nakon polučasovne pauze sud je odbio prigovore odbrane kao neosnovane i prihvatio dokaze tužilaštva, navodeći da će se o tome detaljno izjasniti u pisanoj izreci presude.
(Mondo)