• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završeno suđenje Aleksandru Džombiću: Tužilaštvo kritikovalo IRB da je nezainteresovana za slučaj

Autor Brankica Spasenić

U Okružnom sudu Banjaluka danas je završeno suđenje bivšem premijeru Republike Srpske Aleksandru Džombiću, optuženom za zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, odnosno za malverzacije prilikom dodjele kredita od 19,4 miliona maraka firmi "Energoliniji" iz Zvornika.

 Aleksandar Džombić Izvor: Mondo - Vedran Šečvuk

Presuda će biti objavljena u petak.

Republički tužilac Radenko Janković zatražio je osuđujuću presudu, dok odbrana smatra da za to nema dokaza i traži oslobađanje. Tužilac Janković je zatražio da se optuženi osudi za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja ili za nesavjestan rad u službi.

Janković se obrušio i na Investiciono-razvojnu banku RS (IRB) koja je oštećena za dio nevraćenog kredita, rekavši kako nisu pratili suđenje niti su zainteresovani za ishod postupka.

Naveo je i da preduzeće "Energolinija" nije bilo kreditno sposobno i da je to bilo poznato svima, kao i da je to utvrdio vještak tužilaštva. Istakao je da ovaj slučaj karakteriše žurba u dodjeli kredita i da je sve urađeno "preko koljena".

Džombićev advokat Zoran Bubić kazao je da tužilaštvo ničim nije dokazalo navode optužbe, te ukazao da se rukovodstvo Republike Srpske zalagalo da se kredit odobri u cilju razvoja istočnog dijela Srpske.

Istakao je da se i da se sporni kredit danas može vratiti, te da mu nije jasno zašto IRB RS nije pokrenula mehanizme za naplatu.

Naglasio je da Džombić u slučaju dodjele kredita nije djelovao kao predsjednik Vlade RS, već u svojstvu predsjednika Velikog kreditnog odbora koji je mogao da donosi odluke o kreditu.

“Nije dokazana namjera optuženog da se stekne protivpravna korist. Da je to htio, ne bi se tražilo dodatno obezbjeđenje kredita”, rekao je Bubić i zatražio da se optuženi oslobodi.

Republičko tužilaštvo je po okončanju dokaznog postupka izmijenilo optužnicu protiv Džombića, a radi se o manjim promjenama, njenom uređenju, dok je krivično djelo ostalo isto.

Janković se obrušio i na Investiciono-razvojnu banku RS (IRB) koja je oštećena za dio nevraćenog kredita, rekavši kako nisu pratili suđenje niti su zainteresovani za ishod postupka.

Džombić je optužen da je zloupotrijebio svoj položaj i ovlaštenja i 2012. godine omogućio kompaniji “Energolinija” iz Zvornika da dođe do kredita od 19,4 miliona KM iako je bila kreditno nesposobna.

“Bio je svjestan da korisnik nije u mogućnosti da vrati kredit. Zloupotrijebio je svoj službeni položaj i ovlaštenja i drugom pribavio imovinsku korist”, stoji u optužnici.

U optužnici se navodi da je u novembru 2011. godine kreditni odbor Investiciono-razvojne banke RS (IRB RS) odbio “Energoliniji” zahtjev za kredit jer je bila prezadužena sa ukupnim obavezama od oko 35,5 miliona KM i u visokoj zavisnosti od samo jednog kupca i jednog dobavljača.

Navodi se i da je Džombić pozvao tadašnjeg direktora IRB RS Milenka Pavlovića ubjeđujući ga da prihvati kreditni zahtjev, usljed čega je Pavlović podnio ostavku.

U januaru 2012. godine ponovo je upućen zahtjev za kredit na iznos od 19,4 miliona KM, da bi Džombić kao premijer nekoliko dana kasnije potpisao zaključak Vlade RS kojim zadužuje IRB RS da ponovo obradi zahtjev, vršeći na taj način pritisak.

U optužnici se dodaje da je Džombić, svjestan svog uticaja, iskoristio položaj i ovlaštenja i u maju iste godine, kršeći odredbe zakona i zanemarujući kreditnu (ne)sposobnost “Energolinije”, kao i mišljenje Centra za upravljanje rizicima, potpisao odluku da se iz sredstava Evropske investicione banke kroz projekat za kreditiranje malih i srednjih preduzeća, ovoj zvorničkoj firmi odijeli traženi iznos kredita.

Ugovor je u konačnici potpisala tadašnja direktorica IRB-a Snežana Vujnić, a novac je isplaćen 31. maja 2012. godine i samo je djelimično, u iznosu od oko deset miliona KM, iskorišten za tražene investicije, a ostalo je iznijeto iz BiH.

“Energolinija” je kredit otplaćivala svega par mjeseci, do novembra 2012. godine, a onda je to na sebe preuzela “Alumina” Zvornik, kao jedan od jemaca, i plaćala ga je do decembra 2014. godine.

“Alumina” i “Energolinija” su inače sestrinske firme, koje su, uz još nekoliko drugih, napravili bivši vlasnici iz Litvanije, tako što su podijelili grupaciju “Birač”.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE