Saša Vidović (37) iz Bijeljine i Aleksandar Bulatović (33) iz Banjaluke danas su pod visokim mjerama bezbjednosti dovezeni u Vrhovni sud RS gdje im je po drugi put pred ovim sudom održano ročište.
Oni su u septembru prošle godine prvostepeno osuđeni na ukupno 37 godina za ubistva Miroslava Lazarevića u Istočnom Sarajevu u oktobru 2016. godine.
U tada ponovljenom postupku, Vidović je dobio 19 godina robije, a Bulatović 18 godina. Vrhovni sud RS im je ranije već jednom ukidao prvostepenu presudu kojom su pred banjalučkim sudom bili osuđeni na ukupno 39 godina zatvora.
Današnje ročište pratile su velike bezbjednosne mjere, te je zgrada suda bila okupirana dugim cijevima, a sudski policajci su ih u sudnici držali na oku sve vrijeme sa fantomkama na glavi, dok su u obezbjeđivanje njihovog puta iz KP Tunjice u Banjaluci bili uključeni i pripadnici PU Banjaluka.
Republički tužilac Dragica Glušac zatražila je od vijeća Vrhovnog suda RS da se uvaži žalba tužilaštva te da se prvostepena presuda preinači i da se kazne na dugotrajne kazne zatvora od po najmanje 25 godina.
"Smatramo da prvostepeni sud prilikom odmjeravanja kazne nije dovoljno cijenio sve okolnosti. Izrečene kazne nisu srazmjerne pokazanoj upornosti, drskosti, bezobzirnosti, teškim posljednicama krivičnog djela, uznemirenosti , pokušaju prikrivanja…" kazala je Glušac.
Sa druge strane, odbrana optruženih je tražila oslobađajuće presude ili ukidanje prvostepenih.
Vidovićev advokat Rusmir Karkin izrazio je uvjerenje da će u svojoj žalbi dokazati da njegov klijent nije počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret.
"Sve vrijeme slušamo teoriju tužilaštva bez da nam je ponuđen ijedan dokaz, što je na kraju dovelo do nezakonite presude," kazao je Karkin.
O svojoj nevinosti govorio je i Vidović.
"Ja, Saša Vidović, nisam ubio Miroslava Lazarevića. Nisam imao nijedan razlog da učestvujem u njegovom ubistvu," istakao je.
O Bulatovićevoj žalbi govorili su njegovi advokati Mirko Dabić, Mirna Delalić i Milan Petković.
Advokat Dabić je zatražio da se žalba tužilaštva odbije kao neosnovana, uz ocjenu da je prvostepeni sud zaključivao proizvoljno, da je činjenično stanje utvrđeno pogrešno i nepotpuno, da je došlo do povrede postupka, kao i da je istraga bila površna i neutemeljena.
Optuženi Bulatović je kazao da je on i sam mislio pisati žalbu, ali da nije dobro razumio prvostepenu presudu.
"Ja ništa iz presude ne razumijem da bi se na to mogao žaliti," rekao je Bulatović.
Cijeli ovaj dugogodišnji postupak praćen je visokim mjerama bezbjednosti, ali i kontroverzama. Neka ročišta su i odgađana zbog dojava u bombi u sudnici.
Optužnica Republičkog tužilaštva teretila je Vidovića i Bulatovića da su 16. oktobra 2016. godine oko 1.50 sati napravili sačekušu u Beogradskoj ulici u Istočnom Novom Sarajevu gdje je Miroslav Lazarević živio. Kada je ovaj naišao u svom vozilu “golf 7”, ispalili su prema njemu 24 hica, od čega ga je pogodilo pet, a koban je bio samo jedan u koljeno. Zatim su pobjegli BMW-om X5 prema Kantonu Sarajevo, koji su potom zapalili ispred stambene zgrade u Novom Sarajevu. U vozilu su bili puška, dva okvira i municija, koji su se aktivirali usljed plamena i visoke temperature, zbog čega su bili optuženi da su ugrozili živote stanara i izazvali opasnost. Njih dvojica su uhapšeni nakon paljevine, u sarajevskom naselju Hrasno.
U optužnici nisu navedeni motivi zločina, ali su iz MUP-a RS, odmah nakon njihovog hapšenja, ocijenili da su Lazarevića likvidirali za određen novčani iznos, te da su navodno povezani sa kriminalnim grupama u okruženju.