• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skoro 80 odsto građana RS protiv pristupanja NATO-u

Autor Siniša Stanić

Čak 79,7 odsto građana Republike Srpske je protiv ulaska BiH u NATO, rezultati su istraživanja javnom mnjenja o evroatlantskim integracijama BiH koje su danas prezenatovali predstavnici Fakulteta političkih nauka (FPN) u Banjaluci.

 Skoro 80 odsto građana RS protiv pristupanja NATO-u Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/Bumblee_Dee

Doktorand FPN-a Helena Krnetić rekla je da je 51,1 odsto ispitanika uvjereno da bi samo pristupanje NATO integracijama dovelo do ugrožavanja opstanka Republike Srpske.

"Kada je riječ o EU, nju građani doživljavaju u političkom i ekonomskom smislu kao stabilniju cjelinu i pri tome je to privlačniji prostor. Čak 48,8 odsto ispitanika je dalo podršku za ulazak BiH u evropske integracije", rekla je Krnetićeva novinarima u Banjaluci.

Možda će vas zanimati

Ona je navela da je ispitivanje stavova građana Republike Srske o ulasku BiH u evropske integracije i NATO obavljeno u tri faze.

"Prva faza je završena u oktobru 2019. godine, druga u februaru, a treća u junu ove godine i u sva tri istraživanja smo dobili prilično ujednačene rezultate, odnosno evidentan je negativan stav građana Srpske prema ulasku u NATO", naglčasila je ona.

Profesor na FPN-u Željko Budimir rekao je da se iz istraživanja može zaključiti da su građani Srpske izričito protiv integracije BiH u NATO.

On kaže da građani Srpske smatraju i da su razdvojene integracije u EU i NATO, te je dodao da je to veoma bitno jer dolazi pritisak, naročito spolja, da taj vid integracije spada u jedinstven koncept evroatlantskih integracija.

Budimir je dodao da se u istraživanju vidi da podrška pristupanju EU u sve tri faze istraživanja nije pala ispod 50 odsto, dok je pokazan negativan trend kada je riječ o pristupanju BiH NATO-u.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE