• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zagađeno izvorište rijeke Bosne, ali se voda može koristiti u domaćinstvima

Autor Dušan Volaš

Analize vode sa samog izvorišta rijeke Bosne pokazale su da je ona zagađena, potvrdili su nadležni, no voda koju koriste domaćinstva u Kantonu Sarajevo je sigurna jer se prečišćava.

 Zagađeno izvorište rijeke Bosne, ali se voda može koristiti u domaćinstvima Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Redovne analize su pokazale da u vodi postoji prisustvo patogenih čestica i da je ona zagađena zbog čega nije za piće, a uprkos tome konzumiraju je turisti i građani Kantona Sarajevo.

Portal "Klix" navodi da skoro svaki put mjesečne analize sa Sarajevskog polja pokažu da je voda za piće zagađena. Voda koja ide u domaćinstva se prečišćava i nije opasna za piće

Kako su pojasnili iz sarajevskog preduzeća "Vodovod i kanalizacija" ova voda nije opasna po domaćinstva i građane, ali jeste za izletnike i turiste Vrela Bosne.

Dakle, nijedno naselje se ne napaja na izvorište Vrelo Bosne nego ta voda površinski ide prema Bačevu nakon čega se tretira, prečišćava i dalje ide prema domaćinstvima, što znači da ona nije opasna za one koji žive u KS i koriste vodu sa česme, ali jeste za sve one koji kao izletnici ili turisti posjećuju Vrelo Bosne i konzumiraju vodu.

"Nije za očekivati da voda na samom Vrelu Bosne bude ispravna za piće. Mikrobiološki kvalitet je uvijek promjenjiv. Ona nije toliko mikrobiološki opterećena, koliko je bila prije pet ili šest godina. Zadnjih nekoliko godina nivo mikrobiološkog opterećenja na Vrelu Bosne je nizak, ali naglašavamo da ta voda nije za piće. Dešava se da nekada bude za piće, ali je to opet upitno jer se mijenja iz dana u dan", kazali su iz ViK-a.

Dalje su naveli da voda koja se koristi za potrebe vodosnabdjevanja ide na dezinfekciju.

"Ona je takvog kvaliteta da se može bez problema dezinfikovati i kao takva koristiti u vodosnabdjevanju. Tu nema nikakvog problema. Mi radimo analize svaki dan, a Zavod za javno zdravstvo po ugovoru. Voda na većini prirodnih izvora nije za piće. Teoretski, vode koje su mnogo više zagađene se mogu bez problema odgovarajućom tehnologijom koristiti kao sirovina za proizvodnju vode za piće", naglasili su.

Zbog gore navedenog, stručni tim Zavoda za javno zdravstvo KS je davno tražio da se postavi tabla na kojoj je navedeno da "voda nije za piće", međutim, to nije učinjeno.

Ministar komunalne privrede KS Enver Hadžiahmetović kaže da nema problema sa centralnim sistemom snabdjevanja vodom. Dodao je da u prošloj godini nijedno mjerenje nije bilo sa bilo kakvim pogrešnim bakteriološkim nalazom te da su sva bila u skladu sa pozitivnim propisima i normama.

"Mi imamo bukvalno tri nivoa. Dakle, imamo superviziju, imamo Zavod za javno zdravstvo koji vrši kontrolu ViK-a i imamo centralnu laboratoriju sa 16 uposlenih među kojima su inžinjeri. Očito je da je voda u bunarima i na samom izvorištu u skladu sa dozvoljenim normama. Mislim da u ovom trenutku ne možemo govoriti o strahu. Možda je to nekada bilo prije sedam ili osam godina. Što se tiče prošle godine i trenutnog stanja, mislim da ono nije opasno jer se vrši kontrola na 30 mjesta. Voda je u redu, ali ne mora značiti usljed nezakonitog građenja da se u budućnosti nešto takvo ne desi", zaključio je Hadžiahmetović.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE