Zašto je dozvoljena muzika uživo, zašto samo profesionalni sport nije zabranjen, i šta spada u profesionalni sport u RS, Milan Miličević pita Krizni štab.
Povodom najnovijih mjera komadant štaba za vanredne situacije opštine Teslić Milan Miličević rekao je da je od 1. marta pa do danas registrovano šest novih pozitivnih na virus korona u Tesliću i jedna osoba koja je preminula, piše Srpskainfo.
Načelnik Teslića se osvrnuo na činjenicu da je prvog marta donesena Odluka da se dozvoljava muzika uživo u ugostiteljskim objektima uz određene mjere propisane od strane Instituta za zdravstvo Republike Srpske, te da je samo za nepuna četiri dana nakon toga donesena nova Odluka da se zabranjuje muzika uživo u ugostiteljskim objektima iz razloga povećanog broja pozitivnih i pogoršane epidemiološke situacije.
Istakao je da su ovakve mjere nelogične i nedosljedne te da izazivaju čitav niz pitanja.
"Postavljam pitanje: na osnovu kojeg kriterijuma je 1. marta dozvoljena muzika uživo, trebali bi postojati zdravi, normalni kriterijumi. Da li su to kriterijumi tačnog broja oboljelih, tačnog broja hospitalizovanih, da li su to kriterijumi broja umrlih i koji su to kriterijumi po kojima bi se mi mogli ravnati. Nemojte zanemariti činjenicu, uz dužno uvažavanje onoga što je najvažnije, a to je ljudsko zdravlje da ugostiteljski objekti, odnosno njihovi vlasnici, to jest svi ugostitelji u Republici Srpskoj žive u veoma otežanim uslovima i imaju problem sa funkcionisanjem i prihodima", rekao je Miličević.
Dodao je da su ti ljudi nakon odluke od 1. marta vezano za muziku uživo već napravili ugovor sa muzičarima, počeli da prodaju karte za takve manifestacije.
"Čak i našem Odjeljenju za privredu je podnešen određeni broj zahtjeva za odobrenje muzike uživo koja naravno podrazumjeva određene takse, dakle došlo je do ozbiljnih finansijskih izdataka koje su imali ugostitelji, da bi neko nakon tri dana to zabranio", istakao je Miličević.
On je naglasio da ne postavlja pitanje zašto je neko zabranio muziku uživo, nego zašto je Republiči štab 1. marta dozvolio muziku uživo, a nakon tri dana je zabranio.
"Drugo, kako očekujete od nas da sprovodimo mjeru koja je sad na snazi, a to je da po jednoj etaži u ugostiteljskom objektu može da bude maksimalno 50 gostiju. Da li to u prevodu znači da ako neki ugostiteljski objekat ima jednu etažu od 1.000 kvadrata u njoj može imati 50 gostiju, a ugostiteljski objekat koji ima dvije etaže po 100 kvadrata može da ima 100 ljudi. Gdje je logika, gdje je kompetentnost i stručnost", upitao je Miličević.
Sljedeće pitanje koje Miličević postavlja Republičkom štabu – šta znači Odluka da zaposleni u javnim ustanovama i preduzećima mogu da rade od kuće, online, po kom kriterijumu i kako, a radnici u proizvodnji i halama rade u halama u uslovima loše ventilacije, gdje ne mogu imati maksimalnu fizičku distancu?
"Da li to znači da administrativni radnici koji su na budžetu treba da budu kući i da dobijaju platu , a da radnici u halama budu zatvoreni i zarađuju tu platu. Totalno apsurdna situacije koja nema nikave epidemiološke i zdravstvene logike", dodao je načelnik Miličević.
Sljedeća nelogičnost u vezi koje postavlja pitanje Republičkom štabu – Šta znači mjera koja je sada na snazi da profesionalni sport i ligaška takmičenja se nastavljaju, a da škole sporta, rekreacija, fitnes i ostalo se zabranjuje.
"Šta znači da jedan fudbalski klub u subotu počinje prvenstvo, njegov prvi tim igra utakmicu, a u isto vrijeme omladinska škola fudbala tog istog kluba ima već sada obavještenje fudbalskog saveza da se odgađaju, odnosno ukidaju njihova takmičenja. Ne vidim nikakvu razliku , učešće 22 igrača ako se radi o fudbalu plus sudije, bez publike. Isti uslovi i za jedne i druge , jedni mogu, a drugi ne", istakao je Miličević.
On je takođe postavio pitanje šta se u Republici Srpskoj podrazumijeva pod profesionalnim sportom, te upitao za definiciju koje lige prestavljaju profesionalni sport.
"Sve ovo zaista zbunjuje ljude. Kratko i jasno još jednom, sve mjere Republičkog štaba za vanredne situacije će u Tesliću biti Odlukom našeg štaba ispoštovane, ali zaista dajte jednom glas razuma. Situacija je ozbiljna, u isto vrijeme komplikovana, ali ima i svoje rješenje. A rješenje je sledeće, donošenje stručnih kompetentnih, ozbiljnih mjera, kontrola sprovođenja istih, masovno testiranje i masovna vakcinacija. To je jedni put kojim treba ići. A na ovaj način sa ovakvim improvizacijama nećemo daleko stići", zaključio je Miličević.
Štab za vanredne situacije opštine Teslić danas je ponovo zasjedao povodom novih mjera koje je Republički štab za vanredne situacije donio 4. marta.
(MONDO)