Svaka druga Romkinja ili je pretrpjela neki od vidova nasilja, prisustvovala takvom činu, ili zna drugu ženu koja je prošla kroz ovaj oblik zlostavljanja, pokazuje istraživanje koje je među 200 muškaraca i žena sprovelo Udruženje "Romani ćej" iz Prnjavora.
Predsjednik Udruženja Snježana Mirković za Srnu kaže da su to poražavajući podaci zbog čega je potrebno, u okviru postojećih politika, strategija i planova, kreirati specifične mjere za suzbijanje nasilja u romskim porodicama, posebno nad ženama.
Mirkovićeva kaže da bi se u većini slučajeva kada žena postane žrtva nasilja i napušta kuću, za nju trebale više zauzeti institucije, obezbijediti smještaj za njih i djecu, a ne da budu prepuštene same sebi.
"Uglavnom su to žene domaćice. Nemaju imovine, zaposlenja, koje bi se uz institucionalnu podršku mnogo lakše psihički i fizički oporavile", kaže Mirkovićeva.
Ona ističe da je kod muškaraca po ovom pitanju izražen oprečan stav - od toga da nasilje treba prijaviti, do nepriznavanja drugih oblika nasilnog ponašanja osim fizičkog.
Mirkovićeva je napomenula da je danas, uličnom podjelom promotivnih letaka pod pokroviteljstvom organizacije "Ker internešnel" iz Sarajeva, počeo Mjesec romskog ženskog aktivizma u BiH kroz kampanju "Moje pravo, a ne privilegija", koji široj javnosti treba da skrene pažnju na probleme romske populacije.
"Želimo da budemo što vidljiviji u društvu u kome živimo, da prikažemo i naše pozitivne primjere. Obično vlada uvjerenje da su Romkinje nedovoljno obrazovane, ali to nije tako jer danas ima Romkinja koje su fakultetski obrazovane. Samo nam treba pružiti priliku kao i svima drugima" , rekla je Mirkovićeva.
Završnica ove kampanje predviđena je 8. aprila u Sarajevu na Svjetski dan Roma, kada će biti obilježeno 50 godina usvajanja romskih obilježja - himne, zastave i jezika.