• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaki građanin BiH u prosjeku baci 83 kilograma hrane

Autor Dušan Volaš

Prema posljednjem izvještaju Ujedinjenih nacija, u Bosni i Hercegovini domaćinstva godišnje bace 273.269 kilograma hrane.

 Svaki građanin BiH u prosjeku baci 83 kilograma hrane Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Statistike pokazuju da svaki građanin u prosjeku baci 83 kilograma hrane.

U izvještaju UN-ovog Programa za zaštitu okoliša (UNEP) "Indeks otpada od hrane (Food Waste Index)" naveden je indeks za države pojedinačno. Izračunat je analizom toga šta zemlja nije poduzela da smanji količinu ovog otpada, koliko ima ovog otpada i šta je učinjeno da se njegova količina smanji.

Zemlje su svrstane u tri grupe shodno (ne)pouzdanosti podataka o ovom problemu. Svrstane su u one u kojima su podaci visoko pouzdani, u one u kojima su podaci osrednje pouzdani i one u kojima su podaci malo pouzdani. Bosna i Hercegovina je svrstana među one u kojima su podaci malo pouzdani.

To je slučaj i u skoro svim državama bivše Jugoslavije, a izuzetak je Slovenija u kojoj su podaci osrednje pouzdani, prenosi Klix.ba

Iz UN-ovog Programa za razvoj (UNDP) su prije dvije godine ukazali na to da je procjena da u Kantonu Sarajevo otpad od hrane čini 12 posto od ukupnog otpada.

U zemljama bivše Jugoslavije najviše hrane bacaju Crnogorci

U Srbiji, koja ima skoro sedam miliona stanovnika, jedna osoba u prosjeku godišnje baci koliko i jedna osoba u Bosni i Hercegovini, koja ima tri miliona stanovnika. Isto toliko baci jedan građanin Sjeverne Makedonije koja ima dva miliona stanovnika.

Najviše hrane se baca u Crnoj Gori, s obzirom na broj stanovnika. U ovoj državi sa 600.000 stanovnika jedna osoba u prosjeku godišnje baci 83 kilograma hrane.

Najmanje hrane bacaju Slovenci - u prosjeku jedan građanin baci 34 kilograma. To znači da u cijeloj državi sva domaćinstva godišnje bace malo više od 71.000 kilograma hrane.

Bosna i Hercegovina nema zakon kojim bi se obavezalo na doniranje hrane

U spomenutom izvještaju je navedeno da ne samo da domaćinstva bacaju velike količine hrane, već to čine i trgovine i ugostiteljski objekti. Zato sve sveći broj država zakonski obavezuje trgovine i ugostiteljske objekte da ne bacaju hranu, već da je doniraju onima kojima je potrebna.

Za iskorištavanje viška hrane vrlo je važno da postoji razvijen sistem selektivnog odlaganja otpada i reciklaže. Odgovarajuće iskorištavanje viška hrane ne doprinosi samo smanjenju gladi širom svijeta, već i zaštiti okoliša.

Shodno izvještaju UNEP-a, 931 milion tona ili 17 posto proizvedene hrane u cijelom svijetu tokom 2019. je bačeno. Najviše bacaju domaćinstva i to 61 posto.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE