• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Magareće mlijeko iz sela Gusak stiglo i do Evrope

Autor Dragana Božić

Magareće mlijeko koje na svojoj farmi "Meri" u prnjavorskom selu Gusak proizvodi porodica Vrhovac, zbog mnoštva ljekovitih svojstava, pronašlo je put do potrošača širom Republike Srpske, BiH, ali i evropskih zemalja.

 Prnjavor farma magarećeg mlijeka "Meri" Izvor: Srna/Tamara Stojanović

Svjetlana Vrhovac za Srnu kaže da su sa sopstvenim malim biznisom počeli spontano prije dvije godine nakon što su u blizini Modriče kupovali ovo mlijeko za liječenja sina koji je imao problema sa plućima i srcem.

"Zbog njega smo odlučili da kupimo prvo jednu magaricu kojoj smo dali ime Meri i po kojoj naša farma nosi naziv, a kada smo uvidjeli da mlijeko pomaže djetetu nastavili smo kupovati nove životinje. Veći broj magarica kupili smo od porodice Kočić na Manjači kojima smo zahvalni što su nam omogućili da pomognemo, prije svega, svom djetetu, ali i drugima koji su nam se obratili", priča Svjetlana.

Muža magarica se obavlja ručno oko 6.00 časova, u podne i oko 18.00 časova, nakon čega se proces pakovanja, skladištenja i transporta obavlja pod posebnim uslovima.

Izvor: Srna/Tamara Stojanović

Svjetlana pojašnjava da se mlijeko nakon muže procijedi, pakuje u sterilne flašice i čuva najviše jedan dan u frižideru. Ukoliko se za to vrijeme ne proda, zamrzava se.

Konzumira se jedan decilitar mlijeka dnevno, i to najbolje ujutro na prazan stomak. Magareće mlijeko je po svojim svojstvima najsličnije majčinom, pa se preporučuje i novorođenčadima, a pokazalo se kao efikasno u liječenju plućne i bronhijalne bolesti, dermatoloških problema, te jačanju imuniteta.

"Kupce imamo u cijeloj Srpskoj i BiH, javljaju nam se i ljudi iz inostranstva. Najveće zadovoljstvo je kada dobijemo poruku da je naše mlijeko nekome pomoglo. To nam daje volju da radimo dalje", navodi Svjetlana.

U održavanju farme na kojoj je trenutno 12 magarica pomažu joj suprug Predrag i majka Gordana, a sestra u Austriji preko društvenih mreža u proširenju posla i pronalasku novih kupaca. Farma ima svoju "Fejsbuk" stranicu "Magareće mlijeko `Slatka farma Meri`". 

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE