• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pčelari zabrinuti: Zatičemo prazne košnice, ne znamo šta se dešava

Autor Dušan Volaš

Pčelari u Modriči posljednjih godinu dana imaju veliki problem u svojim pčelinjacima. Kako kažu od nepoznate bolesti uginulo im je, odnosno jednostavo je nestalo preko 700 pčelinjih društava.

 Pčelari zabrinuti: Zatičemo prazne košnice, ne znamo šta se dešava Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Ono što je najčudnije u košnicama nema uginulih pčela, pčelar samo zatekne praznu košnicu. Sumnjaju na italijanski virus.

"Ne znamo šta se dešava. Tražili smo i pomoć stručnjaka, niko ne zna o čemu se radi. Uglavnom pčele su zdrave, ali samo nestanu. Kod poznatih bolesti pčela kad ugine ostane u košnici. U ovom slučaju nema ni mrtvih pčela a saća su prazna. Da li je neki virus u pitanju, sumnjamo na italijnski. Ne znamo šta da radimio, nešto nepoznato nam ubija pčele", zabrinuto kaže Mirko Božić predsednik Udruženja pčelara "Bagrem" iz Modriče.

Ni najstariji pčelari ne pamte ovako nešto. Pčelaru Svetozaru Božanoviću nepoznata bolest uništila je 82 košnice pčela.

"Tražio sam pomoć stručnjaka iz instituta 'Vaso Butozan' u Banjaluci. Poslao sam im saće, leglo, med i pčele. Dobio sam odgovor da je sve ispravno, nikakvu bolest nisu ustanovili. Međutim, meni je nestao gotovo cijeli pčelinjak", rekao je Božanović za "Večernje novosti".

Njegovom komšiji, pečelaru Stjepanu Blagojeviću broj košnica je prepolovljen jer mu je nestalo 21 pčelinje društvo.

"Godinama se bavim pčelarstvom jer to volim a sad sam doživio da ne znam kako mi nestaju pčele. Inače pčela nosi sama sebe ako umire, ako sve odumiru one ostaju u košnici, ne mogu se iznijeti. U ovom slučaju košnica bude potpuna čista, prazna, nema ni mrtve pčele", čudi se Blagojević.

Mirko Janković se profesinalno bavi pčelarstvom oko 40 godina, inžinjer je poljoprivrede, sumnja u genetsku modifikaciju sjemena i razna prskanja još uvijek nepoznatim sredstvima.

"Do toga dolazi po meni zbog globalne promjene klime u svijetu. Kao inžinjer i pčelar vidim da se priroda raznim hemijskim sredstvima tretira. Mislim da mi nemamo ni instituta da to može ispitati. Ispitivale su strane zemlje i utvrđeno je da su takve pčele zatrovane sa malim dozama raznih otrova.Teško je to ispitati ali mislim da će cijeli svijet imati štete od ovoga", zaključuje Janković.

Pčelari iz Modriče su zatečeni, ne znaju šta da rade i kako da se reše nepoznate bolesti. Oni traže pomoć stručnjaka da riješe problem nestanka pčela jer se boje da će doći do gašenja svakog vida pčlarenja što će biti pogubno za prirodu ovog kraja.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE