• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Metode protiv vršnjačkog nasilja: Identifikovati i odgovoriti na sociološko-kulturalne faktore

Autor Dušan Volaš

Za predstavnike lokalne zajednice danas je u Istočnom Sarajevu održan trening posvećen prevenciji nasilja među mladima i razvoju zajednica koje primjenjuju naučne i dokazano efikasne metode u brizi o svojim građanima.

 Meteode borbe protiv vršnjačkog nasilja Izvor: Envato

Trening pod nazivom "Zajednice koje brinu" organizovali su Institut za populaciju i razvoj i "Forum teatar".

Moderator ovog skupa Feđa Mehmedović predstavio je osnovne elemente programa "Zajednice koje brinu" sa naglaskom na socijalne determinante zdravlja, i pri tome istakao značaj socijalnog djelovanja na planu zdravlja i prevencije nasilja.

On je istakao da je u smislu očuvanja zdravlja i prevencije nasilja važno identifikovati i odgovoriti na sociološko-kulturalne faktore koji doprinose pojavi nasilja i usvajanja nezdravih navika kod mladih, ali i kod odrasle populacije.

Prema njegovim riječima, društvene norme imaju važnu ulogu u usvajanju nasilnih obrazaca ponašanja, usvajanju nezdravih navika, pojavi oboljenja, ali i u obeshrabrivanju traženja pomoći kod lica koja se suočavaju sa određenim zdravstvenim problemima ili nasiljem.

"Mnogi muškarci ne traže pomoć jer prema društvenim normama traženje pomoći nije `poželjna` odlika muškaraca, što je pogrešno", rekao je Mehmedović, navodeći primjer nasilja kojem su izložene žene, a koje su usljed društvenih normi obeshrabrene da traže pomoć, da prijave nasilje i dobiju adekvatnu podršku.

On je pomenuo i primjere narušenog mentalnog zdravlja, konkretnije anksioznosti i depresija čija pojava se u određenom procentu povećala tokom pandemije kovida 19, a da mnogi zbog straha od osude sredine, nisu tražili, niti dobili stručnu pomoć, što produžava njihovu patnju i otežava kasnije proces liječenja.

"To nije i ne treba biti sramota, jer jedino pravovremena stručna pomoć i podrška mogu biti adekvatan put ka `ozdravljenju` i poboljšanju kvalitete života. Zbog straha od osude, ljudi se plaše da traže stručnu podršku, pa samostalno i laički posegnu za kojekakvim metodama ili, još gore, narkoticima ili alkoholom", rekao je Mehmedović Srni.

On je čestitao osnovcima iz Istočnog Sarajeva na izuzetnim rezultatima postignutim realizacijom takozvanog Programa "E", kao modula za prevenciju nasilja u osnovnim školama.

Ovaj program osposobljava mlade da se suprotstave negativnim društvenim uticajima, da budu podrška jedni drugima, da žive zdravije i srećnije.

Mehmedović je rekao da ovakvi projekti efikasno vode ka formiranju identiteta mladih ljudi, te prevenciji nasilja na način međusobnog upoznavanja i razumijevanja među pripadnicima mlade populacije.

"Rezulat je pozitivna transformacija mladih ka pristojnom i nenasilnom ponašanju. Vršnjaci su ključan faktor u prevenciji nasilja, generatori prihvatljivog socijalnog ponašanja", naveo je on.

U dijalogu o svim otvorenim pitanjima vezanim za determinante zdravlja, prevencije nasilja, socijalnih faktora ovog društvenog fenomena, kao i socio-ekološkog pristupa prevenciji vršnjačkog nasilja učestvovali su predstavnici vrtića, centara za socijalni rad i mentalno zdravlje, grada Istočno Sarajevo, kao i osnovnih škola na području Istočnog Sarajeva.

(SRNA)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE